Subiect "pensie" Deschis de sabadac la data: 02/15/2013 5:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: sabadac la data: 02/15/2013 5:21am
Gen:masculin
Data nasterii:17.08.1961
Stagiul de cotizare:29
Alte date:
Intrebare:Daca sufera de ciroza hepatica toxica si alte boli, a fost internat 89 zile in perioada 2012-2013 si acum l-au trimis la comisie ptr. a-i prelungi concediul medical cu 30 zile peste cele 90 zile de internare efectuate si medicul internist sustine acum ca nu e de pensionat, ce se poate face?de ce nu vrea sa-i faca dosarul de pensionare pe caz de boala?care e urmatorul pas?va multumesc.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 02/16/2013 7:10am
Incadrarea in un grad de invaliditate, pentru a putea fi pensionat cu pensie de invaliditate, este facuta de catre Comisia de expertiza a capacitatii de munca la care presupunem ca va referiti si dv.
Daca nu sunteti multumit cu decizia comisiei de expertiaza a capacitatii de munca puteti depune o contestatie la registratura acestei comisii iar contestatia impreuna cu dosarul medical vor fi trimise la comisia de contestatii competente.
Re: pensie
Scris de: ispas la data: 02/25/2013 8:23am
Gen:masculin
Data nasterii:12.05.1961
Stagiul de cotizare:24ani , 10 luni
Alte date:
Intrebare:am depus dosarul de pensie la data de 01.04.2013, am fost incadrat in gradul II de handicap.Cat voi avea pensia.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 02/26/2013 1:31pm
Pentru Ispas
Mesajul dv este confuz si nu va putem raspunde :
-Acum suntem in 26 februarie si data depunerii dosarului este gresita. Dar aceasta are mai putina importanta.
- Nu exista pensie de gr II de handicap ci eventual gradul II de invaliditate
- Pensia de invaliditate de gradul II depinde de salariile (veniturile) realizate de dv pe perioada stagiului de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1