Subiect "punctaj pensie & grupa doi" Deschis de LAZAR IOAN la data: 02/16/2013 1:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj pensie & grupa doi
Scris de: LAZAR IOAN la data: 02/16/2013 1:46am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
1-O Doamna iese la pensie in 01-12-2005 cu un punctaj 1,16165
Cand apare legea cu sporul de 25 % ptr gr doi de munca i se aduga 0.2323 rezultand punctaj 1.39395 .calcul arata ca trebuia sa primeasca 0.29041 deci total punctaj 1.45206.Am intrebat la cnpas ,ei motivand ca,calculul se face pe luni de zile si nu la total punctaj.Oricum ai calcula tot 0.25 rezulta dintr-un punct.
2.Un Domn iese la pensie in 10 dec 2012 cu un punctaj 1.34538. Intr-o intrebare adresata Dvs, ati raspuns ca in puctajul total este inclus si calcul celor 25% puncte pentru grupa doi de munca si conditii speciale.Asa o fi?
VA ROG SA-MI RASPUNDETI LA PC 1 -DACA E CORECT CALCUL EFECTUAT DE CJP SI LA PC-2 DACA MAJORARILE DE 25% AU FOST SUSPENDATE PANA IN 1 IAN 2013-printr-un act normativ.apoi se pare, termenul a fost modificat spre anul 2014 cum a fost inclus acel spor de 25%in punctajul final si in mod real cand imi va fi crescuta pensia cu cei 25% din total punctaj. VA multumesc!
Re: punctaj pensie & grupa doi
Scris de: la pensie la data: 02/17/2013 10:25am
1 Calculul punctajului suplimentar pentru stagiul in grupa de munca nu se face asa cum calculati dv aplicand 25 % la punctajul mediu al pensiei ci asa cum v-a explicat functionara de la casa de pensii adica :
- Calculul se face nu pentru toata perioada lucrata ci numai pe perioada lucrata in gr II. Pe perioada lucrata in gr II se aplica procentul de 25 % punctajelor lunare (anuale) si rezulta un punctaj anual suplimentar care se cumuleaza la punctajul total realizat si dupa aceia se imparte la stagiul complet de cotizare si realizati punctajul mediu suplimentar. Presupunem ca in februarie 2011 doamna a primit o decizie in care se specifica punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa II de munca.
Daca ne dati data nasterii va puteam da un exemplu de calcul iar daca ne dati salariile castigate pe un an lucrat in gr II va puteam explica mai concret cum se face calculul pe acel an.
Noi avem pe site un program de calcul pensie si daca introduc datele (salarii, sporuri) pe perioada lucrata in grupa de munca le calculam noi punctajul suplimentar si pot verifica punctajul suplimentar calculat de Casa de pensii
2.Domnul care a iesit la pensie in anul 2012 daca a lucrat in grupele de munca a primit punctajul suplimentar in grupele de munca pentru toate stagiile lucrate in GR I, II, conditii speciale sau conditii deosebite si nu mai trebuie sa primeasca alt punctaj.
Ceeace am discutat noi cu acel domn pe forum se referea la punctajul suplimentar pentru care trebuie sa-l primesca cei care au iesit la pensie inainte de ianuarie 2011 pentru stagiile lucrate in conditii deosebite dupa 01 aprilie 2001.
Re: punctaj pensie & grupa doi
Scris de: LAZAR IOAN la data: 02/18/2013 7:18am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
REVENIRE.-Doamna a lucrat 33,4 ani,din care 28,7 in grupa doi de munca .punctaj initial 1.1165 x 25% =(0.29041:8=0.03630)
0.03630 X 6,6=0.24175. REZULTA 1.16165+024175=1.40340 SI NU 1.39395 CUM CALCULEAZA CJP -IASI.
2 IMI VOI ADUNA TOATE DATELE SI VOI FOLOSI SOFTUL DVS.
NU ATI RASPUNS DACA ACUM PENSILE SUNT MAJORATE CU 25% STIIND CA AU FOST AMANATE DIN LIPSA DE FONDURI PRINTR-UN ACT NORMATIV
AM IESIT LA PESNIE IN 2012 ACUM PRIMESC PENSIA CU CEI 25%IN PLUS. VA MULTUMESC
Re: punctaj pensie & grupa doi
Scris de: la pensie la data: 02/19/2013 10:57am
Se pare ca dv nu ati inteles raspunsul nostru anterior
1 Faceti un calcul pe care nu-l intelegem
2 Am raspuns ca cei care au iesit la pensie dupa 01 ianuarie 2011 si vor iesi in continuare primesc punctajele suplimentare pentru grupele de munca. dar nu prin majoraea intregii pensii ci se acorda un punctaj suplimentar prin majorarea punctajelor anuale cu 50 % pe perioada stagiilor in gr I si conditii speciale si cu 25 % pe perioada stagiilor in gr II si conditii deosebite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1