Subiect "NEPLATA CONTRIBUTIILOR" Deschis de Balint Maria la data: 02/16/2013 5:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
NEPLATA CONTRIBUTIILOR
Scris de: Balint Maria la data: 02/16/2013 5:31am
Gen: F
Data nasterii: 1967
Stagiul de cotizare: 25 ani
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti intr-o ce ma framanta de ceva vreme.
Am inteles din multe din raspunsurile date de d-voastra multor persoane de forum ca "Stagiul de cotizare este perioada calendaristica inscrisa in Carnetul de munca si in adeverinte de la angajatori", insa in urma solicitarii mele de la casa de pensii a unei adeverinte privind stagiul de cotizare in dreptul coloanei "coantum prestari asig. sociale" multi ani la rand ( 15 ani ) nu este trecuta nici o suma. Este clar ca "MARII" angajatori (si au fost 3 in acest interval in periaode diferite de ani) nu au binevoit sa achite contributiile la CASS. Va rog sa ma lamuriti care sunt consecintele neplatii acestor contributii la calculul pensiei mele la limita de varsta (daca ma ajuta Dumnezeu sa o apuc) si ce as putea eu sa fac tinand cont ca perioadele calendaristice sunt trecute corect in cartea de munca de fiecare societate la care am fost angajata. Pe acesti angajatori nu ii trage nimeni la raspundere ? Ce face statul in astfel de situatii care sunt foarte multe ? Greseste mult si STATUL pentru ca de vreme ce stie care sunt sumele pe care le au de platit aceste societati ( angajatorii) nu face nimic? E datoria mea sa merg sa imi cersesc pe la usile angajatorilor aceste drepturi? Societatile nu au un contact cu casa de pensii ( de stat)?

Va multumesc anticipat.
Re: NEPLATA CONTRIBUTIILOR
Scris de: la pensie la data: 02/17/2013 10:51am
Nu am inteles daca vreti sa criticam impreuna STATUL (cam prea general termenul) sau vreti lamurim cum va fi tratata perioada respectiva la calculul pensiei.
Daca vreti sa criticam statul cred ca oricat am face-o nu ar fi deajus pentru cate este vinovat.
Daca doriti sa lamuriti situatia dv ar trebui sa ne dati unele informatii suplimentare:
- Care este aceasta perioada.
- Cum este inscrisa acea perioada in carnetul dv de munca si daca acesta a fost scanat de Casa de pensii.
- De unde aveti informatia ca angajatorii nu au platit contributia de asigurari sociale (CAS nu CASS care se refera la asigurarea de sanatate)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1