Subiect "PENSIE ANTICIPATA" Deschis de Cenusa Dorina la data: 02/16/2013 6:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE ANTICIPATA
Scris de: Cenusa Dorina la data: 02/16/2013 6:56am
Gen: Feminin
Data nasterii: 16-06-1958
Stagiul de cotizare: 27 ani in tara / 6 ani in strainatate
Alte date: 36 de ani locuiti in Rosia Montana (zona miniera)
Intrebare: Cand se poate iesi la pensie anticipata si cu ce influenteaza anii lucrati in strainatate?
Re: PENSIE ANTICIPATA
Scris de: la pensie la data: 02/17/2013 11:17am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 16 iulie 2018 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru faptul ca ati locuit mai mult de 30 ani in Rosia Montana puteti iesi la pensie anticipata partiala, nediminuata, la varsta de 59 ani si 1 luna adica in 16 iulie 2016 daca atunci aveti stagiul de cotizare de de 31 ani si 1 luna.
Daca stagiul de cotizare din strainatate a fost una din tariele din UE sau o tara cu care Romania are incheiat un acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale (era bine daca precizati tara), puteti utiliza acest stagiu pentru a dovedi realizarea stagiului complet de cotizare.
Pentru anii cotizati in strainatate beneficati de o pensie calculata conform legislatiei din acea tara.
Re: PENSIE ANTICIPATA
Scris de: Cenusa Dorina la data: 02/18/2013 10:39am
Gen:feminin
Data nasterii:16.06.1958
Stagiul de cotizare: 27 ani lucrati in tara + 6 ani in Italia
Alte date: locuiesc de 36 de ani in comuna Rosia Monatana(zona miniera)

Intrebare:In primul rand va multumesc ca mi-ati raspuns dar mai am cateva nelamuriri.

Daca am lucrat in romania 27 de ani plus 6 ani in Italia in total sunt 33 de ani, la ce varsta pot sa ies la pensie anticipata cu penalitati de pana la 45 la suta?

Pentru faptul ca am lucrat in Italia 6 ani ziceati ca o sa beneficiez de o pensie petru acesti ani calculata conform legislatie din aceea tara, adica sa inteleg ca primesc pe langa pensia din Romania o pensie si din Italia?
Va multumesc.
Re: PENSIE ANTICIPATA
Scris de: la pensie la data: 02/19/2013 11:16am
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 % la varsta de 56 ani si 1 luna adica in 16 iulie 2013 daca depuneti acte doveditoare cu stagiul de cotizare lucrat in Italia.
Asa cum v-am spus in raspunsul anterior beneficiati de o pensie comunitara. Pentru a beneficia de aceasta pensie, atunci cand aveti dreptul conform legislatiei din Italia, puteti depune actele necesare la Casa de pensii teritoriale de care apartine domiciliul dv. Credem ca este bine daca mergeti la Casa de pensii si cereti lamuriri concrete privind situatia dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1