Subiect "pensia" Deschis de Adriana-Alexandra la data: 02/16/2013 11:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia
Scris de: Adriana-Alexandra la data: 02/16/2013 11:26am
Gen:feminin
Data nasterii:13 03 1989
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Vă rog să mă ajutaţi si pe mine să înţeleg un lucru...Mă numesc Adriana şi am 23 ani,studentă.Acum 3 ani şi 2 luni mama mea a decedat(neoplasm col uterin) şi la câteva zile mi-am depus dosarul pentru pensia de urmaş,dar fiindcă a avut doar 9 ani trecuţi in Cartea de muncă..mi s-a refuzat dosarul.Bun,anul trecut aflând de noua lege a pensiilor mi-am depus alt dosar ştiind că se va da pensie de urmaş şi in cazuri excepţionale cum ar fi:neoplaziiş.a.,fiindcă mama a decedat din această cauză,indiferent de vechime,pensia va fi de 350 ron. Am aşteptat cele 45 de zile şi mi s-a acceptat dosarul,dar cu drept de pensie doar 121 lei.cum au calculat ei acolo punctajul..ex punctajul mediu aferent:0,16500 si cu val. punctului de pensie 732.8. Întrebarea e..dacă această cauza a decesului este una de excepţie,de ce n-am avut dreptul la cei 350 ron? Vă rog să mă lămuriţi şi pe mine!Mulţumesc anticipat!O seară bună1
Re: pensia
Scris de: la pensie la data: 02/18/2013 3:13am
Daca ati fi dat mai multe date despre mama dv analiza era mai usoara. In lipsa lor facem mai multe presupuneri.Erau utile urmatoarele date: data de nastere a mamei dv, varsta la care a decedat, daca in momentul decesului era pensionara, daca sunteti singurul urmas, daca mai aveti si alte venituri
Legea pensiilor prevede ca in cazul unui singur urmas pensia se calculeaza nu in cuantum de 50 % din cuantumul pensiei parintelui decedat ci o pensie calculata in cuantum de 50 % “din punctajul mediu anual realizat de susţinător” .
Pensia minima de 350 lei este constituita din doua componente : o pensie calculata ca multiplu al punctajului mediu realizat si valoarea punctului de pensie si daca aceasta este mai mica de 350 lei aceasta se completeaza cu o pensie sociala
In cazul dv probabil vi s-a calculat numai componenta data de 50 % din punctajul pensiei mamei dv si din anumite motive pe care nu le cunoastem nu vi s-a acordat si pensia sociala.
Sfatul nostru este sa cereti explicatii la Casa de pensii si daca nu sunteti multumita sa faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii. Contestatia se depune la registratura casei de pensii.
Re: pensia
Scris de: Adriana la data: 02/18/2013 9:09am
Gen:feminin
Data nasterii:13.03.1989
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru răspunsul Dumneavoastră!O să fac aici completarea pentru datele cerute,pentru care ati făcut presupunerile.Data naşterii mamei mele : 16 01 1962,data decesului 2.12.2009,cauza decesului:neoplasm col uterin şi nu era pensionară la data decesului,iar eu sunt singurul urmaş,sunt studentă şi nu am alte venituri,nu lucrez.
Şi cum v-am spus mi-au calculat punctajul mediu anual aferent urmasilor care era 0,16500 cu valoarea punctului de pensie 732.8 şi am dreptul la 121 lei.Mâine voi merge la Casa de Pensii,după sfatul Dumneavoastră!şi o să vă transmit răspunsul! Vă multumesc încă o dată!O zi bună~!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1