Subiect "pensie" Deschis de Atena la data: 02/17/2013 7:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Atena la data: 02/17/2013 7:35am
Gen:F
Data nasterii:18 SEPTEMBRIE 1955
Stagiul de cotizare:14 ani si 7 zile
Alte date:studii superioare 5 ani
Intrebare:cand pot iesi la pensie si daca pot beneficia de pensie anticipata partial avand in vedere vechimea .Care este suma minima pentru completarea stagiului minim de cotizare si cum se depune (lunar sau toata suma ).Multumesc.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 02/18/2013 7:03am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 18 noiembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca ati urmat studiile universitare la zi si le-ati absolvit cu diploma cu ajutorul stagiului asimilat pentru aceste studii realizati un stagiu total de cotizare de 19 ani si astfel indepliniti stagiul minim de cotizare si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta in 18 noiembrie 2015.
Nu puteti sa va completati stagiul de cotizare pentru a realiza stagiul complet de cotizare si fara a lua in calcul stagiul asimilat pentruca aceasta, nu se poate face prin plata unei contributii retroactive.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1