Subiect "Armata la studente" Deschis de daniela la data: 02/18/2013 4:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Armata la studente
Scris de: daniela la data: 02/18/2013 4:49am
Gen:F
Data nasterii: 23.11.1956
Stagiul de cotizare:dec 1981- prezent
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
In baza legii 14/1972, admisii si admisele la facultate faceau armata la "termen redus". Studentii, 9 luni inainte de primul an de facultate, studentele, pe durata studiilor. Din 4 ani de studii, timp de 3 ani se aloca o zi pe saptamana armatei.De asemenea, pe timpul vacantelor de vara se organizau convocari (o luna de zile) la sfarsitul carora erau examenele de obtinere de grade militare. La terminarea facultatii se obtinea livretul militar, in cazul meu cu grad de sublocotenent. Eram in evidenta centrelor militare ca ofiteri in rezerva. Va rog sa imi spuneti daca aceasta situatie are o influenta asupra pensiei?
Re: Armata la studente
Scris de: la pensie la data: 02/19/2013 3:54am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 23 iunie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Stagiile militare si studiile universitare sund considerate stagii asimilate si se iau in calculul punctajului pensiilor (cu exceptia celor anticipate sau anticipate partiale) luandu-se in calcul salariul minim pe economie daca aceste stagii sunt inainte de aprilie 2001.
Aceste stagii sunt luate in calculul stagiilor totale de cotizare, cu exceptia celor anticipate sau anticipate partiale.
Perioada convocarilor care se suprapun pe perioada vacantelor se considera stagiu asimilat numai pentru studii universitare.
Re: Armata la studente
Scris de: Rusu Elena la data: 05/01/2016 5:25pm
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 23 iunie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Stagiile militare si studiile universitare sund considerate stagii asimilate si se iau in calculul punctajului pensiilor (cu exceptia celor anticipate sau anticipate partiale) luandu-se in calcul salariul minim pe economie daca aceste stagii sunt inainte de aprilie 2001.
Aceste stagii sunt luate in calculul stagiilor totale de cotizare, cu exceptia celor anticipate sau anticipate partiale.
Perioada convocarilor care se suprapun pe perioada vacantelor se considera stagiu asimilat numai pentru studii universitare.
Re: Armata la studente
Scris de: Rusu Elena la data: 05/01/2016 5:26pm
Buna seara,
Si totusi, studentele faceau armata pe durata studiilor, timp de 5 ani (la politehnica) o zi pe saptamana si o luna vara inclusiv in anul 5. In acest timp studentii erau liberi. Studentelor nu li se ia in considerare la calculul pensiei.
Stagiul asimilat facultatii este egal la studenti si studente, si anume 4 ani si 11 luni.
Dupa terminarea facultatii am fost in evidenta centrelor militare ca ofiteri in rezerva, deci cu potential de activare.
Va rog sa-mi comunicati daca nu ar trebui luat in considerare acest aspect.
Re: Armata la studente
Scris de: la pensie la data: 05/03/2016 11:32am
Pentru Rusu Elena
Perioada anului universitar se considera de la 01 octombrie pana la 30 septembrie a anului urmator inclusiv in ultimul an daca nu se face angajarea inainte de 01 octombrie, adica 5 ani si pentru studenti si pentru studente.
Perioada pregatirii militare (o zi pe saptamana sau convocare anuala) se asimileaza stagiului de cotizare dar daca se suprpune peste un alt stagiu de cotizare asimilat (studii universitare) nu se ia in calcul de doua ori.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1