Subiect "pensie" Deschis de ACHIM FILORA la data: 02/18/2013 8:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: ACHIM FILORA la data: 02/18/2013 8:34am
Gen:feminin
Data nasterii:11.06.1955
Stagiul de cotizare:sunt pensionata pentru limita de varsta din 11.12.2010.
Alte date:in perioada 1.06 1996-1.01 1999,am fost pensionata gradul III de invaliditate si am lucrat program de 4 ore .
Intrebare:Cum trebuia sa se ia in calcul la pensie aceasta perioada atat financiar cat si ca stagiu de cotizare ?
Trebuia sa atasez la dosar acte doveditoare ca am fost pensionata medical in acea perioada pentru ca in cartea de munca nu este trecut decat programul de 4 ore.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 02/19/2013 8:00am
Perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate gr III si ati lucrat si cu program de 4 ore la calculul punctajului pensiei se cumuleaza veniturile obtinute pe program de lucu redus si valoarea pensiei de invaliditate primite.
In privinta stagiului de cotizare era bine sa precizati in ce situatie vreti sa stiti stagiul de cotizare. In cazul pensiei pentru limita de varsta perioada de 2 ani si 7 luni in care ati beneficiat de pensie de invaliditate de gr III si ati lucrat si cu program de 4 ore este luata in calculul stagiului de cotizare cu 2 ani si 7 luni (stagiul de cotizare nu poate fi mai mare decat perioada calendaristica).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1