Subiect "declaratia nominala de asigurare" Deschis de gabriela la data: 02/18/2013 8:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
declaratia nominala de asigurare
Scris de: gabriela la data: 02/18/2013 8:34am
Gen:F
Data nasterii:01.01.1954
Stagiul de cotizare:39 ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare:Daca angajatorul a depus declaratia nominala de asigurare prin posta, iar Casa de pensii nu a inregistrat diketa (cateva luni) care este baza de calcul a punctajului pentru aceste luni?
Re: declaratia nominala de asigurare
Scris de: la pensie la data: 02/19/2013 8:11am
Unul din principiile actualei legi a pensiilor este cel al contributivitatii. Daca angajatorul a platit CAS si a existat o eroare in transmisia datelor este obligatia angajatorului si a Casei de pensii sa elimine urmarile unei asemenea erori astfel ca asiguratii sa beneficieze la pensie de sumele pentru care s-a platit CAS.
Daca nu se intampla aceasta trebuie sa faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii.
Re: declaratia nominala de asigurare
Scris de: gabriela la data: 02/26/2013 12:23pm
Gen:
Data nasterii:01.01.1954
Stagiul de cotizare:39 ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare:Declaratia nominala a fost transmisa prin posta si nu se regaseste in evidenta Casei de pensii (cateva luni). Pe de alta parte, angajatorul a intrat in faliment. In aceasta situatie pentru lunile respective e salariu se foloseste la calculul pensiei? Cel din Carnetul de Munca?
Re: declaratia nominala de asigurare
Scris de: la pensie la data: 02/27/2013 8:45am
Nu cunoastem instructiunile interne ale Casei de pensii dar opinia noastra ramane cea spusa anterior adica :
Daca nu vi se ia in calcul salariul primit, cu atat mai mult daca este trecut si in carnetul de munca, trebuie sa faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1