Subiect "varsta la care pot iesi la pensie" Deschis de Cepraga I. la data: 02/18/2013 1:44pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta la care pot iesi la pensie
Scris de: Cepraga I. la data: 02/18/2013 1:44pm
Gen:M
Data nasterii:22.12.1954
Stagiul de cotizare:22ani si 8 luni
Alte date:4ani facultate militara la zi; Perioada 19.10.1979 -02.08.1988, am lucrat in gr.1(100%),Perioada 02.08.1988-01.03.1995, am lucrat in grupa 1(75%).Pentru perioadele lucrate in grupa 1, am adeverinte.
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti cand pot iesi la pensie.Multumesc frumos.
Re: varsta la care pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/19/2013 8:52am
Nu ati precizat daca acum lucrati in domeniul militar sau civil si nici daca stagiile de mai sus au fost lucrate in domeniul militar sau civil.
Va rugam sa reveniti cu aceeste precizari deoarece calculul varstei de pensionare se face in moduri diferite.
Re: varsta la care pot iesi la pensie
Scris de: Cepraga I. la data: 02/20/2013 1:36am
Gen:M
Data nasterii:22.12.1954
Stagiul de cotizare:22ani si 8 luni, vechime in munca
Alte date:4ani facultate la zi- iInstitutul de marina, in perioada 1975-1979.Am lucrat in domeniul civil.
Re: varsta la care pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/20/2013 3:47am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in 22 decembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I lucrate in procent de 100 % au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele lucrate partial (in cazul dv 75 %) au fost echivalate cu grupa “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului lucrat complet in gr I o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat acest stagiu.
Pentru un stagiul de 15 ani in gr I de munca beneficiati de un spor de vechime de 7 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru studii unuversitare si realizati un stagiu total de cotizare de 34 ani si 2 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 sunt 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul dv lucrat integral in gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru 8 ani in conditii speciale de munca beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in 22 decembrie 2015.
Daca stagiul dv lucrat integral in gr I a fost ecivallat cu conditii deosebite pentru un stagiul de 13 ani in conditii deosebite de munca beneficiati reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in 22 iunie 2017
La reducerea varstei de pensionare la stagiul lucrat partial in gr I se considera stagiul lucrat efectiv in aceasta grupa adica 4 ani si 11 luni.
In varianta 1 nu s-a luat in calcul stagiul de 4 ani si 11 luni in conditii deosebite deoarece nu se acorda reducerea varstei de pensionare pentru stagii in conditii deosebite sub 6 ani.
Pentru reducerea varstei de pensionare in ambele variante se pune conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul total de cotizare de 35 an iar dv va lipsesc 10 luni.
Pentru a va completa stagiul de cotizare daca nu mai lucrati cu contract de munca puteti sa incheati cu Casa de pensii un contract de asigurare sociala pe timpul caruia platiti lunar o contributie minima de cca 250 lei
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1