Subiect "Pensionare" Deschis de carp la data: 02/20/2013 3:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare
Scris de: carp la data: 02/20/2013 3:57am
Va salut !
Am un salariat care a depus dosarul de pensionare.
Doresc sa stiu in ce conditii poate sa ramana in continuare salariat, dar sa primeasca si pensia.
Pana cand primeste decizia de pensionare, poate sa lucreze in continuare ?
Cand va primi decizia de pensionare, salariatul trebuie sa faca o cerere, societatea trebuie sa emita o decizie interna ?
Ce trebuie sa inregistrez in Revisal ?
Daca poate ramane in continuare salariat, poate sa primeasca spor de vechime ?
Multumesc mult pentru ajutor si intelegere !

O zi buna !
Re: Pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/21/2013 4:01am
Ne pare rau ca trebuie sa va dezamagim. Acest site a fost conceput ca un indrumator pentru pensionari si viitorii pensionari nu pentru angajatori care pentru lamuriri trebuie sa se adrezeze ITM-urilor teritoriale
Cu atat mai mult cu cat neclaritatile dv fac parte din legislatia salarizarii domeniul de care nu ne ocupam.
Pentru un raspuns clar privind dreptul salariatului de a continua activitatea pana la aparitia deciziei de pensionare trebuia sa precizati tipul pensiei pentruca raspunsul depinde de aceasta.
Incetarea de drept a contractului individual de munca este reglementata prin art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul Muncii Modificat prin legea 40/2011 care prevede :
Contractul individual de munca inceteaza de drept:
…..
d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;"
Incetarea de drept nu este obligatorie pentru angajator daca acesta doreste sa continuie contractul de munca.
Daca reveniti si precizati tipul pensiei va vom da si alte indrumari.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1