Subiect "cand pot iesi la pensie anticipata" Deschis de ciurescu nistor la data: 02/20/2013 4:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie anticipata
Scris de: ciurescu nistor la data: 02/20/2013 4:56am
Gen:M
Data nasterii:27.03.1953
Stagiul de cotizare:32 de ani cu tot cu grupe si stagiul militar
Alte date:
Intrebare:Cand pot iesi la pensie anticipata?
Re: cand pot iesi la pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/21/2013 4:20am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 27 martie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul de cotizare este prezentat neclar. Asa cum l-ati prezentat nu aveti dreptul la pensie anticipata partiala.
Reveniti si prezentati clar acest stagiu astfel :
- Stagiul efectiv lucrat
- Stagiul lucrat in grupele de munca si grupele in care ati lucrat
- Stagiul militar
Re: cand pot iesi la pensie anticipata
Scris de: ciurescu nistor la data: 02/26/2013 5:19am
Gen:m
Data nasterii:27.03.1953
Stagiul de cotizare:Stagiu efectiv lucrat e de 25 de ani la care se adauga 6 ani obtinuti in urma calcularii grupei (grupa a II-a + un an stagiu militar
Alte date:
Intrebare:Intrebarea e daca pot iesi la pensie anticipat?
Re: cand pot iesi la pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/27/2013 9:04am
Nu ati dat stagiul lucrat in grupa de munca asa cum am cerut noi. Am dedus ca ati lucrat 24 ani in gr II de munca.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 martie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 24 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 6 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu de cotizare total de 32 ani
Pentru stagiul de 24 ani in gr II de munca echivalata cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare numai atunci cand va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani (va lipsesc 3 ani)
Pensie anticipata partiala puteti sa obtineti numai atunci cand va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar (va lipsesc 4 ani)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1