Subiect "pensie in romania" Deschis de kottan stefan la data: 02/20/2013 4:20pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie in romania
Scris de: kottan stefan la data: 02/20/2013 4:20pm
Gen:M
Data nasterii:11-02-1925
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:sunt cetatean german;am pensie in germania calculata pe baza vechimii in munca in romania;din romania am plecat in germania in 1987, avand statut de pensionar.deci pensia din romania mi-a fost recalculata in germania.Doresc sa revin in romania, avand cetatenie germana,sa locuiesc la un nepot al meu.
Intrebare:
Este posibil sa pierd dreptul la pensie daca ma stabilesc in romania?
Va rog sa ma lamuriti cu ceva din legislatia UE, aplicabila in cazul expus mai sus, eventual sa-mi indicati unde trebuie sa ma adresez pt. a primi inform.corecte, pt. a nu risca sa-mi pierd pensia, din germania.
Re: pensie in romania
Scris de: la pensie la data: 02/21/2013 6:33am
In Uniunea Europeana exista o legislatie comunitara care asigura tratamentul egal pe tot teritoriul acestei uniuni. Si legislatia din Romania trebuie armonizata cu aceasta legislatie comunitara. Astfel actuala lege a pensiilor din Romania are prevederi privind obligatia transmiterii pensiei la domiciliul pensionarului indiferent ca acesta se afla in Romania sau in strainatate intr-o tara cu care Romania are incheiate acorduri bilaterale in domeniul asigurarilor sociale.
In cazul dv trebuie sa va interesati de modalitatea de transfer a pensiei in Romania dupa schimbarea domiciliului. Informatii in aceasta privinta puteti cere prin nepotul dv direct la Casa teritoriala (judeteana) de pensii de care domiciliul lui sau cerand dv informatii la institutia din Germania prin intermediul careia vi s-a facut recalcularea si primiti pensia la domiciliul din Germania.
Deasemeni mai puteti gasi informatii pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice din Romania la adresa :
http://www.cnpas.org/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
“Relatii europene”
Evitati sa postati mesaje pe site-ul de mai sus deoarece raspunsurile se dau cu intarziere mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1