Subiect "calcul punct pensie" Deschis de bleaje emilian la data: 02/21/2013 9:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul punct pensie
Scris de: bleaje emilian la data: 02/21/2013 9:15am
Gen:M
Data nasterii:21.07.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am introdus in programul dumneavoastra datele conforme cartii de munca si adeverintelor primite de la locurile de munca cu sporurile aferente anilor lucrati pana acum (spor de vechime in procente, respectiv sume primite ca si spor de noapte pentru lucrul in 3 schimburi). Am lucrat in grupa a doua de munca 5 ani si 7 luni (1991-1997), perioada in care am avut un spor de nocivitate de 15%. Va rog sa-mi spuneti daca pot insuma acest spor la sporul de vechime pentru perioada respectiva,cum ma ajuta aceasta la stabilirea punctului de pensie si daca mai exista si alte avantaje legate de perioada lucrata de mine in grupa a doua. Va multumesc si va felicit pentru initiativa dumneavoastra.
Re: calcul punct pensie
Scris de: la pensie la data: 02/22/2013 4:57am
Pentru mai multe informatii privind modul de calcul al pensiei cititi si informatiile de pe pagina de pe site de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php

Verificand datele introduse de dv in program in lumina celor explicate de noi pe aceasta pagina avem urmatoarele observatii:
1. Nu ati introdus sporul de vechime corect. Acesta nu se introduce inainte de aprilie 1992 dupa adeverinte ci asa cum explicam noi la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv l-am determinat noi si il dam mai jos :
Intre ianuarie 1983 – august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 – decembrie 1987 6 %
Intre ianuarie 1987 – martie 1992 9 %
Dupa martie 1992 sporul de vechime se introduce din adeverinta avand in vedere sa verificati daca acesta nu a fost introdus si in salariu (aceasta introducere trebuia sa fie facuta incepand cu septembrie 1992 dar nu toti functionarii au respectat instructiunile).
2.Nu am observat introducerea corecta a sporului de nocivitate de 15 % pe perioada indicate de dv in gr II de munca.
3 Verificati salariul introdus in intervalul octombrie – decembrie 2002.
Dupa corectarea acestor observatii reveniti si ne dati intervalul in care ati lucrat in gr II de munca adica intre zi/luna/an pana la zi/luna/an. Dupa aceasta va vom calcula noi punctajul suplimentar in grupa de munca iar dv il veti introduce in program.
Re: calcul punct pensie
Scris de: bleaje emilian la data: 02/22/2013 6:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru promptitudine si va comunic urmatoarele:
1. Sporul de vechime anterior anului 1992 (martie) l-am introdus tinand cont de data la care mi-a fost intocmita cartea de munca, respectiv 16.10.1978. Anterior acestei date (noiembrie 1977 - august 1978) am lucrat ca functionar administrativ fara ca acesta perioada sa fie evidentiata in cartea de munca. Urmeaza sa scot din arhive adeverinta pentru acea perioada (salariile sunt trecute corect).
2. Am adunat la rubrica de sporuri (%) sporul de nocivitate de 15% primit in perioada 1.12.1991 - 1.07.1977.
3. Am revizuit si corectat perioada octombrie - decembrie 2002.
Perioada in care am beneficiat de grupa a doua de munca este 1.12.1991 - 1.07.1997 (5 ani si 7 luni).
Astept raspunsul dumneavoastra.
Re: calcul punct pensie
Scris de: la pensie la data: 02/23/2013 9:09am
Am facut calculul punctajului suplimentar pentru stagiul in grupa de munca in perioada indicata de dv si au rezultat 1,38121 puncte. Acesta trebuie introdus in pagina cu date personale in caseta “Punctaj suplimentar grupa de munca”
Este posibil ca daca veti obtine adeverinta pentru stagiu anterior intocmirii carnetului de munca sa creasca sporul de vechime in ani 1991 si 1992 si prin aceasta va creste usor si acest punctaj dar cum acest calcul este estimativ rezultatul va fi acceptabil.
Re: calcul punct pensie
Scris de: bleaje emilian la data: 02/24/2013 12:10pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru ajutorul acordat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1