Subiect "Diferenta calcul pensie" Deschis de Staret Georgeta la data: 02/21/2013 9:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Diferenta calcul pensie
Scris de: Staret Georgeta la data: 02/21/2013 9:55am
Gen:F
Data nasterii:4.10.1953
Stagiul de cotizare:38 ani,9 lunisi 28 zile
Alte date:11 luni concediu medical
Intrebare:Am primit decizia de acordare a pensiei anticipate. Intre valoarea pensiei calculata de mine prin programul de "calcul pensie" si valoarea calculata de Casa de Pensii, exista o diferenta destul de mare (peste 100 lei). Nu au fost luate in calcul toate veniturile ( reprez. ore suplimentare si prime) realizate dupa 01.04.2001 si pentru care s-a retinut si virat cas? Transmisia sumelor virate catre Casa de Pensii stiu ca se facea electronic. Am fost penalizata si se va recalcula pensia in luna mai, cand trebuia sa ies la pensie pt limita de varsta? Multumesc.
Re: Diferenta calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 02/22/2013 8:09am
Presupunem ca diferenta intre valoarea pensiei calculate pe site si cea calculata de Casa de pensii se datoreaza numai faptului ca nu ati introdus aceleasi date cu cele utilizate de Casa de pensii.
Orele suplimentare si primele sunt luate in calcul numai dupa aprilie 2001 cu conditia ca pe anumite perioade sa nu depaseasca o suma limita aratata de noi la pagina de pe site de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Am verificat datele introduse de dv in acele perioade si am observat ca ati depasit aceste sume in mai 2002 si octombrie 2012 .Cea din mai 2002 nu influenteaza calculul deoarece in acea perioada programul face limitarea automata. In octombrie 2012 programul nu face inca limitarea automata si din aceasta cauza valoarea pensiei a crescut cu cca 31 lei
Mai trebuie sa facem observatia ca acum programul de pe site utilizeaza valoarea noua a punctului de pensie de 762.10 lei si daca faceti comparatia trebuie sa o faceti cu valoarea pensiei primita pe februarie 2012.
Restul diferentei trebuie cautata in datele introduse in alte luni dar din pacate la aceasta cautare nu putem sa va ajutam deoarece nu avem datele necesare comparatiei.
Nu ati fost penalizata si pensia pentru limita de varsta din mai a.c. nu trebuie sa fie diferita de cea primita in aprilie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1