Subiect "punctaj suplimentar" Deschis de B. Lucia la data: 02/21/2013 1:34pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj suplimentar
Scris de: B. Lucia la data: 02/21/2013 1:34pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:Am depus dosarul pentru pensionare anticipata,in data de 21.01.2013
Intrebare:
1.Punctajul suplimentar pt.stagiul realizat in gr.II-a de munca, se acorda in cazul pensionarii anticipate sau anticipate partial?Mentionez ca am 19 ani de stagiu in gr.II,-anterior 01.04.2001.Cat este punctajul suplimentar ?
2.Voi beneficia de indicele de corectie de 1.06, conform Ordonantei din 2013?
Va multumesc anticipat,
Re: punctaj suplimentar
Scris de: la pensie la data: 02/22/2013 10:00am
1 Beneficiati de punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca la pensia anticipata partiala.
Acest punctaj se calculeaza prin aplicarea procentului de 25 % punctajelor lunare realizate pe acea perioada. Pentru a putea sa va calculam noi acest punctaj trebuie sa cunoastem punctajele lunare (anuale) realizate de dv pe perioada stagiului in grupa de munca.
Vazand ca dv ati deschis un program de calcul pensie pe site este posibil sa va calculam acest punctaj daca faceti urmatoarea corectie in datele introduse in program.
Sa introduceti sporul de vechime inainte de aprilie 1992 asa cum explicam noi pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculat noi acest spor pe care trebuie sa-l introduceti astfel :
Intre septembrie 1982 - august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 - august 1987 6 %
Intre septembrie 1987 - martie 1992 9 %
2 Dupa ce faceti aceasta corectie reveniti si ne indicati cu precizie stagiul in grupa astfel : intre zi/luna/an pana la zi/luna/an si va vom calcula noi punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca.
Beneficiati de indicele de corectie de 1,06 conform OUG 1/2013
3 Pentru a va calcula valoarea pensiei trebuie sa urmati urmatoarele etape :
- Introduceti sporul de vechime precizat de noi la punctual 1
- Introduceti in program punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca pe care il vom calcula noi
- Faceti corectia pentru actuala lege a pensiilor 263/2010 inmultind rezultatul calculului de pe site cu 0,976.
- Faceti corectia cu indicele de corectie inmultind rezultatul de mai sus cu 1.06.
Re: punctaj suplimentar
Scris de: B.Lucia la data: 03/03/2013 10:37am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:Am introdus sporul de vechime asa cum mi-ati spus Dvs,in programul de calcul pensii;mentionez ca am lucrat in grupa a doua de munca in perioada 19.09.1977 - 31.05.1997 adica 19 ani si 8 luni
Intrebare:Poate reusiti acuma sa-mi calculati punctajul suplimentar pt grupa... Va multumesc anticipat
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1