Subiect "scoala profesionala facut la seral" Deschis de Cimpan Gheorghe Cornel la data: 02/22/2013 4:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
scoala profesionala facut la seral
Scris de: Cimpan Gheorghe Cornel la data: 02/22/2013 4:17am
Gen:m
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:34ani
Alte date:
Intrebare:1.Vă rog să-mi spuneti ,dacă am făcut şcoala profesională ca ucenic la locul de muncă cu salar (la uz. de vagoane Arad). Acest lucru este consemnată in cartea de muncă dar fără a fi trecut salarul , iar ulterior după doi ani când mi sa desfăcut contractual de muncă a fost tăiată de un inspector.
Întrebare, pot beneficia de vechime in muncă pe acea perioadă şi dacă da atunci pot obtine adeverinţă de la această intreprindere cu salarul pe care eu lam primit.(fiind incadrat in muncă în primul an cu 6 ore/zi iar în ani următori cu 8 ore/zi) în cartea de muncă a fost înscrisă ca perioadă 15.09.1968 -01.07.1971 ce ar corespunde cu 3 ani.

2.În perioada 20.11.1972 -06.01.1972 am lucrat la Exploatarea minieră Deva cu salar de 49 lei/zi pină in 27.11.1972 şi 56 lei/zi după această data.
la linchidare este consemnat –În perioada de la 20.11.1972 pînă la 06.01.1973 a lucrat în locul de muncă prevăzut la punctual 1 la ordinal 59/69, în total 1 lună şi 16 zile.
Întrebarea mea este dacă pe această perioadă beneficiez de condiţi grele de muncă sau nu şi dacă beneficiez de doua luni la calcul (prin rotunjire).
Re: scoala profesionala facut la seral
Scris de: la pensie la data: 02/23/2013 7:26am
1.Persoanele care au lucrat ca ucenici cu contract de munca, nu scoala profesionala ci cursuri teoretice la seral, beneficiaza pe aceasta perioada de stagiu de cotizare. In cazul dv trebuie sa dovediti aceasta prin adeverinta eliberata de angajator, daca perioada a fost taiata din cartea de munca.
2 Perioada lucrata la Exploatarea miniera Deva se socoteste in luni si zile adica 1 luna si 16 zile. Precizarea privind incadrarea in Ordinul Ministerului Muncii 59/69 este confuza acest ordin are doua anexe si trebuie specificata si anexa (probabil anexa I)
Pentru aceasta perioada probabil in gr I de munca daca prezentati adeverinta cu ea veti primi o majorare cu 50 % a punctajelor lunare in acest interval.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1