Subiect "tot pensie" Deschis de LAZAR IOAN la data: 02/24/2013 3:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
tot pensie
Scris de: LAZAR IOAN la data: 02/24/2013 3:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date: DOUA scurete intrebari:
1- Ce reprezinta COD PENSIE (N-CAZUL MEU)si cum influenteaza pensia?
2- Am iesit la pensie in dec 2012 -dupa 28 ani gr. doi de munca iar din 2001 pana in 2012 grupa conditii deosebite.
La stabilirea punctajului general mi s-a calculat doar 25% spor de grupa doi,sporul pentru cei 11 ani de conditii deosebita , urmand a fi calculat cand se va aplica legea 263/2010 privind conditile deosebite..amanata in reptate randuri de guvernele Roamanie.
Re: tot pensie
Scris de: la pensie la data: 02/25/2013 4:21am
1. Codul pensiei reprezinta o clasificare interna a Casei de pensii si nu trebuie sa-i dati multa atentie.
2. Trebuia sa vi se acorde punctaj suplimentar atat pentru stagiul in grupa II de munca si pentru stagiul in conditii deosebite. Avem indoiala privind neacordarea punctajului suplimentar pentru stagiile in conditii deosebite lucrate dupa aprilie 2001
Amanarea acordarii punctajului conform art 100 litera a) din legea pensiilor 263/2010 se refera numai la pensionarii iesiti la pensie inainte de ianuarie 2011 deci nu si la dv
Daca sunteti sigur ca nu a fost acordat acest punctaj faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii.
Re: tot pensie
Scris de: LAZAR IOAN la data: 02/27/2013 8:33pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
VA MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNSURI CARE M-AU AJUTAT MULT!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1