Subiect "Calculul punctajului suplimentar pentru stagiul in grupa de munca in functie de procentul lucrat in grupa de munca" Deschis de Petrini la data: 02/27/2013 2:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calculul punctajului suplimentar pentru stagiul in grupa de munca in functie de procentul lucrat in grupa de munca
Scris de: Petrini la data: 02/27/2013 2:14am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Intr-o postare a mea anterioara mi-ati dat urmatorul raspuns:
,,Prevederile legale nu specifica o corectie a punctajului suplimentar pentru stagiul in grupa de munca in functie de procentul lucrat in grupa de munca".

Intrebare:
Daca de exemplu intr-o anumita perioada este acordata gr I in procent 50%, sa zicem 4 ani lucrati in gr. I- 50%, la calculul punctajului suplimentar se iau toti cei 4 ani, sau numai 2 ani?
Aceast mod de calcul ramane la latitudinea celor de la CP?, sau este reglementat , si unde.
Va cer aceste lamuriri pentru ca unei cunostinte ale mele i s-a calculat punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca tinand cont de procentul lucrat in grupa de munca, reducandu-i astfel la jumatate perioada (calculul) in care a lucrat in gr. I 50% .
Re: Calculul punctajului suplimentar pentru stagiul in grupa de munca in functie de procentul lucrat in grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 02/28/2013 2:53am
Nu exista o prevedere anume care sa specifice aceasta ci se deduce din modul de formulare al articolului in care se specifica acordarea acestui punctaj.
Daca asa cum spuneti dv s-a tinut cont de procent sa faca o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii si aceasta ii va raspunde cum este corect.
Insa inainte de a face contestatia trebuie sa verifice: stagiul lucrat, grupa de munca, punctajul realizat pe perioada lucrata in grupa de munca si abia apoi sa verifice calculul punctajului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1