Subiect "pensie grupa2" Deschis de DanP la data: 02/27/2013 12:08pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie grupa2
Scris de: DanP la data: 02/27/2013 12:08pm
Gen:M
Data nasterii:Febr1956
Stagiul de cotizare:40ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
La ce varsta ma pot pensiona daca am 22ani vechime in grupa 2 de munca, 2 ani armata? Multumesc
Re: pensie grupa2
Scris de: la pensie la data: 02/28/2013 3:57am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in grupa de munca, in februarie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 22 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar.
Pentru stagiul de 22 ani in gr II de munca echivalata cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in februarie 2016
Re: pensie grupa2
Scris de: DanP la data: 02/28/2013 7:20am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc frumos pt. raspuns!As mai avea o intrebare. Ce optiune as avea daca as vrea sa ma pensionez anul acesta?
Din cate am citit pe website-ul dvs., ma pot pensiona anul acesta 2013 doar anticipat partial (avand o vechime de 40 ani,inclusiv stagiul militar)si apoi la varsta de 60 ani ma pot pensiona pt. limita de varsta (avand vechimea necesara plus varsta,intrucat am scazut cei 5 ani pt. grupa 2 de munca)?
In cazul pensiei anticipate partial,cum se calculeaza punctajul?Am gasit informatii numai legate de pensia anticipata.
Multumesc inca o data.
Re: pensie grupa2
Scris de: DanP la data: 02/28/2013 7:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Si inca ceva..pe site-ul dvs. scrieti:"Anticiparea de 5 ani nu poate fi cumulata cu alte reduceri ale varstei de pensionare". Aceste reduceri se refera si la cei 5ani reducere datorita incadrarii in grupa 2 de munca?
Re: pensie grupa2
Scris de: la pensie la data: 02/28/2013 7:42am
Asa cum ati precizat la ultimul dv mesaj cele doua reduceri ale varstei, de pensionare de 5 ani pentru stagiul in gr II de munca si anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza si din acest motiv noi nu am facut referire la pensia anticipata partiala. Deoarece ambele le puteti obtine la 60 ani evident este avantajoasa pensia pentru limita de varsta.
Pensia anticipata partiala si cea anticipata se calculeaza asemanator cu pensia pentru limita de varsta cu deosebirea ca la pensile anticipate nu se iau in calcul stagiile asimilate (stagiul militar si scoala de maistri) si in plus pensia anticipata partiala se diminuiaza in functie de numarul de luni de anticipare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1