Subiect "salarii compensatorii" Deschis de Tabarcea Petru la data: 02/28/2013 8:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
salarii compensatorii
Scris de: Tabarcea Petru la data: 02/28/2013 8:30am
Gen:m
Data nasterii:23.08.1951
Stagiul de cotizare:42
Alte date:angjat
Intrebare:In vederea complectarii documentatiei pentru pensionare am solicitat unele adeverinte de la locurile de munca pe unde am lucrat.In perioada 1993-2000 am fost salariat al FPS Bucuresti-filiala Suceava.La incetarea contractului de munca cf.art,,a,,din CM(formulare din CM) din data de 27.12.2000 am beneficiat de salarii compensatorii.Doresc sa-mi raspundeti,daca aceste salarii compensatorii ar putea influienta favorabil cuantumul pensiei in snsul luarii in calcul a acestora.Nu apare in carnet munca o referire la aceasta.Am dorit un raspuns de la dvs.in sensul ca in cazul in care voi solicita o adeverinta de la fostul FPS(APAPS)in acest caz sa am un argument avizat in acest caz.
Re: salarii compensatorii
Scris de: la pensie la data: 03/01/2013 4:37am
Trebuie sa faceti distinctia intre prima primita la incetarea contractului de munca platita de angajator, exprimata in un anumit numar de salarii si salariile compensatorii primite la trecerea in somaj si care se platesc lunar din fondul de somaj.
In acest caz primele primite de la angajator in ultima luna de activitate nu se iau in calculul pensiei inainte de aprilie 2001.
Salariile compensatotii primite lunar inainte de intrarea in somaj sunt lute in calculul pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1