Subiect "acord indiv/global" Deschis de elena la data: 03/01/2013 3:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
acord indiv/global
Scris de: elena la data: 03/01/2013 3:51am
Gen:f
Data nasterii: 17.04.1952
Stagiul de cotizare:28 ani, 34 ani tinand cont si de grupa de lucru
Alte date:data iesire la pensie limita de varsta 2008
Intrebare: se ia in calcul spor de acord global sau individual la calculul pensiei tinad cont ca am stagiu de cotizare de 28 ani si am iesit la pensie la limita de varsta in 2008?
Re: acord indiv/global
Scris de: la pensie la data: 03/02/2013 4:03am
Problema ridicata de dv se refera la baza de calcul a pensiei.
Referitor la acest subiect gasiti indrumari generale pe site-ul nostru la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
- Calculul punctajului pensiei trebuie sa respecte unul din principiile de baza ale actualei legi a pensiilor 263/2010 (conform careia se face calculul ), principiul contributivitatii. Adica orice suma intra in calculul punctajului pensiei daca pentru ea s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS).
- In perioada dupa data de 01 aprilie 2001 a fost platit CAS si de angajat si de angajator pentru toate sumele castigate deci si pentru cele in acord global si sumele intra in calculul pensiei.
- Perioada care trebuie clarificata este cea anterioara datei de 01 aprilie 2001 cand a fost platit CAS numai de catre angajator (la angajat nu trebuie confundatat CAS-ul cu contributia pentru pensie suplimentara).
In aceasta perioada legea care stabileste baza de calcul a pensiei este legea 57/1974 modificata prin legea 49/1992. In aceasta ultima lege se exclud din baza de calcul sumele castigate in accord. Dar deoarece in aceasta perioada angajatorul a platit CAS pentru tot fondul de salarii se deduce ca a platit si pentru sumele castigate in accord si deci neluarea lor in calcul contravene principiului contributivitatii.
Aceasta contradictie a fost rezolvata in justitie prin decizia ICCJ 19/2011, Aceasta decizie a ICCJ este data in o actiune nominala a unor persoane care au contestat excluderea sumelor castigate in acord din baza de calcul a pensiei
Pentru a beneficia si dv de aceasta decizie a ICCJ trebuie sa procedati astfel
- Sa obtineti o adeverinta de la angajatorul la care ati lucrat in care sa fie specificate sumele castigate de dv in acord global, suplimentar fata de salariul tarifar (luat in calculul pensiei) si daca angajatorul a platit CAS pentru aceste sume castigate in acord global.
Adeverinta va fi prezentata de dv mai intai Casei de pensii iar daca aceasta nu o ia in considerare faceti o contestatie catre Comisia Cntrala de Contestatii si daca nici atunci nu sunteti multumit de rezultat deschideti actiune in justitie. La toate aceste demersuri aduceti argumentele necesare la care am facut referire noi mai sus si la decizia ICCJ 19/2011.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1