Subiect "procura Canada" Deschis de Aurelia la data: 03/01/2013 6:12pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
procura Canada
Scris de: Aurelia la data: 03/01/2013 6:12pm
Gen:F
Data nasterii:august 1953
Stagiul de cotizare:30 ani si 5 luni (inclusiv 3 ani de facultate)
Alte date:domiciliu in Canada
Intrebare:Buna ziua,
Doresc sa dau sotului meu, cetatean roman si canadian ca si mine, care vine in Romania, o procura pentru depunerea dosarului meu de pensie. Fiind plecati de 10 ani, nu mai avem carti de identitate romanesti, doar pasapoarte romanesti. De asemenea, dispunem de un apartament pe care l-am mostenit in Bucuresti, sectorul 3, dar nu avem nici un act oficial ca locuim in el; deci, carei case de pensii ne adresam? Si intrebarea numarul 2, se poate ca pensia sa fie depusa intr-o banca din Romania pe numele meu si nu sa fie trimisa in Canada ?
Va multumesc
Re: procura Canada
Scris de: la pensie la data: 03/02/2013 8:34am
Poate depune dosarul de pensie la oricare din Casele de pensii de sector din Bucuresti sau Casele Judetene . Aceasta depinde de locul unde se va caza sotul dv pentruca aceasta procedura sa fie mai comoda. Deasemeni trebuie sa luati in calcul si faptul ca va trebui sa apelati la una din cunostintele dv din Romania pentru a se interesa la Casa de pensii unde a fost depus dosarul si aceasta interventie sa fie comoda.
In privinta depunerii pensiei la una din bancile din Romania aceasta o va discuta sotul dv la depunerea dosarului pentruca financiar este posibil dar cei cu domiciliul in Romania si isi depun pensile in banci trebuie sa ridice periodic cupoanele de pensii de la Casa de pensii prin aceasta confirmand ca sunt in viata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1