Subiect "iesire la pensie" Deschis de george georgescu la data: 03/03/2013 7:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie
Scris de: george georgescu la data: 03/03/2013 7:57am
Gen:Masculin
Data nasterii: 18 iulie 1968
Stagiul de cotizare:25 de ani, din care 3 ani muncitor calificat, 22 de ani in politie (10 grupa I si 12 grupa II), in prezent in activitate ca politist.
Alte date: facultate la zi (4 ani), la perioada de cotizare nu am luat in calcul si armata (1 an si 4 luni)
Intrebare: cand pot iesi la pensie anticipat sau la cerere ? daca fac cerere de pensie anticipate exista posibilitatea sa nu fie aprobata ?
Re: iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 03/04/2013 2:40am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 18 octombrie 2027 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate de 19 ani si 3 luni cu conditia ca atunci sa aveti acelasi statut de politist sau ceva similar.
Credem ca ar trebui sa va mai informati in privinta denumirii grupelor de munca deoarece dupa 2001 nu au mai existat aceste grupe . Noi am luat in calcul stagiile indicate de dv
Grupele I si II au fost prevazute in legile in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca
Pentru stagiile de 10 ani in grupa I si 12 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 8 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru stagiul militar si studii universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani si 4 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 aveti 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 10 ani in conditii speciale si 12 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 51 ani si 9 luni adica in 18 aprilie 2020 cu conditia ca atunci sa aveti acelasi statut de politist sau ceva similar..
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 22 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani si 3 luni adica in 18 octombrie 2022 cu conditia ca atunci sa aveti acelasi statut de politist sau ceva similar.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala sau anticipata deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru grupele de munca si in plus la militari se mai pun si alte conditii asupra carora nu insistam
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1