Subiect "Data posibilei pensionari" Deschis de Romeo Scaiceanu la data: 03/04/2013 7:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data posibilei pensionari
Scris de: Romeo Scaiceanu la data: 03/04/2013 7:16am
Gen:M
Data nasterii:13.06.1960
Stagiul de cotizare:Pana azi am 26 ani cotizatie.
Alte date:Prima angajare a fost in 18.09.1985. Am 9 luni neacoperite de contract de munca. Stagiu militar 9 luni. Absolvent studii universitare de 5 ani. 7 ani si 9 luni am lucrat cu mai mult de 50% in minerit subteran grupa I. 2 ani si 8 luni am lucrat in grupa I 100% metalurgie. Am un total de 14 luni de somaj.
Intrebare:Cand ma pot pensiona?
Re: Data posibilei pensionari
Scris de: la pensie la data: 03/05/2013 4:20am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in 13 iunie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Stagiile de gr I lucrate cu mai mult de 50% in minerit au fost echivalate cu conditii speciale. ”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I in metalurgie o obtineti de la unitate la care ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiile de 10 ani in gr I beneficiati de un spor de vechime de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru studii universitare, stagiul militar si somaj si realizati un stagiu de cotizare total de 37 ani si 11 luni
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 sunt 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca ambele stagii de gr I au fost echivalate cu conditii speciale pentru 10 ani in conditii speciale de munca beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in 13 iunie 2020
Daca stagiul dv de gr I din metalurgie a fost ecivalat cu conditii deosebite pentru un stagiul de 7 ani in conditii speciale si 3 ani (completati cu 4 luni neutilizate la conditii speciale) in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni adica in 13 decembrie 2021
In varianta a doua aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 13,50 %, la varsta de 60 ani adica in 13 iunie 2020 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu inca 2 ani 10 luni si realizati stagiul de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare.
Re: Data posibilei pensionari
Scris de: Romeo Scaiceanu la data: 04/01/2013 9:09am
Multumesc! Mai rar un raspuns atat de bun!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1