Subiect "cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial" Deschis de Rodica la data: 03/04/2013 9:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial
Scris de: Rodica la data: 03/04/2013 9:34am
Gen:F
Data nasterii:2.12.1958
Stagiul de cotizare:29 ani
Alte date:18 ani gr.II, 5 ani facultate la zi,1 an somaj.
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti cand pot sa ma pensione anticipat, sau anticipat partial.
Re: cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial
Scris de: la pensie la data: 03/05/2013 4:57am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in 02 martie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 18 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru studii universitare si somaj si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 18 ani in gr II si conditii deoasebite de munca beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 3 luni adica din 02 martie 2016.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 9 % la varsta de 56 ani si 3 luni adica in 02 martie 2015.
Re: cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial
Scris de: Rodica la data: 03/05/2013 5:21am
Va multumesc pentru raspuns!
As mai avea o intrebare: pentru pensionarea anticipata partiala,la 56 ani si 3 luni, precum si pentru pensionarea pt limita de varsta la 57 ani si 3 luni mai trebuie completat stagiul de cotizare la 31 ani si 3 luni, sau este suficient stagiul de cotizare pe care il am acum, de 29 ani. La varsta mea si in actualele conditii de pe piata muncii este ff greu sa ma mai angajez.
Va multumesc mult !

Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial
Scris de: la pensie la data: 03/05/2013 6:43am
Pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca si pensionarea cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 3 luni trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 31 ani si 3 luni iar dv aveti 39 ani si 6 luni pentruca se iau in calcul si sporul de vechime si stagiile asimilate pentru studii universitare si somaj.
Pentru a beneficia de pensionarea cu pensie anticipata partiala la varsta de 56 ani si 3 luni trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 31 ani si 3 luni iar dv aveti 34 ani si 6 luni pentruca se iau in calcul si sporul de vechime si stagiul asimilat pentru somaj.
Re: cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial
Scris de: Rodica la data: 03/05/2013 8:18am
Va multumesc mult pentru raspunsuri! Va felicit pentru activitatea dvs, ma bucur ca mai exista cineva care sa ne sprijine cu un sfat, o recomandare, in vremurile acestea dificile pentru toti.

Cu deosebit respect,
Rodica

Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1