Subiect "recalcurare pensie" Deschis de Neacsu Rodica la data: 03/05/2013 3:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalcurare pensie
Scris de: Neacsu Rodica la data: 03/05/2013 3:18am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Dupa ce am depus dosarul de pensionare, pana sa primesc decizia de pensionare( care a durat luni de zile) am incheiat o conventie civila pentru doua luni. Venitul obtinut din aceasta conventie a fost luat in calcul la calcularea pensiei sau trebuie sa ma duc sa fac o cerere pentru a-mi recalcula pensia? Va multumesc anticipat
Re: recalcurare pensie
Scris de: la pensie la data: 03/06/2013 3:50am
Mesajul dv este neclar datele necesare analizei le-am luat din mesajele dv anterioare
In raspunsurile la mesajele dv anterioare v-am explicat sumele introduse in calcul sunt cele castigate pana la data depunerii dosarului iar introducerea in plata a pensiei anticipate partiale se face din data in care ati depus la casa de pensii dovada incetarii raporturilor de munca.
In perioada intre 05 01 2011 (data depunerii dosarului) si 13 02 2012 (data depunerii dovezii de incetarea rapoturilor de munca) pensia se considera suspendata.
Daca perioada de conventie civila de doua luni este in intervalul de mai sus in care pensia dv anticipata partiala a fost suspendata sumele castigate pe aceasta conventie civila nu au intrat in calculul pensiei anticipate partiale ci ele vor fi introduse automat (fara cerere) in calculul pensiei pentru limita de varsta pe care o veti obtine in octombrie 2014
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1