Subiect "acte pensionare" Deschis de viorica la data: 03/05/2013 9:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
acte pensionare
Scris de: viorica la data: 03/05/2013 9:15am
Gen:f
Data nasterii:06051958
Stagiul de cotizare:27 de ani si 10 luni
Alte date:facultate la zi 5 ani
Intrebare:buna ziua.as dori sa stiu ce acte imi trebuie la iesirea la pensie anticipata.MENTIONEZ ca am carte de munca pe care s/a scris toata activitate mea pana in 2011 cand a fost ultimul meu loc de munca.DE ASEMENEA AM GR II CARE E SCRISA IN CARTEA DE MUNCA.Am avut spor de acord global, spor de toxicitate, spor de noapte, spor vechime.intreprinderile la care am lucrat COLOROM CODLEA SI FARTEC BRASOV NU MAI EXISTA CUM PROCEDEZ?MII DE MULTUMIRI
Re: acte pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/06/2013 8:15am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 06 iunie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu ati precizat stagiul de cotizare in gr II de munca pentru a va putea calcula posibilitatile dv pentru a iesi la pensie anticipata partiala. Pentru aceasta trebuie sa aveti varsta de 56 ani si 1 luna sau mai mare si stagiul de cotizare de 31 ani si 1 luna sau mai mare.
Actele pe care trebuie sa le contina dosarul de pensie anticipata partiala depind de situatia dv si preferam sa va indrumam undeva unde le gasiti enumerate in totalitate si de unde le alegeti pe cele care sunt conforme cu situatia dv.
Astfel va indicam sa vizitati site-ul unei case de pensii judetene la adresa :
http://www.pensiiprahova.ro/prestatii/pensii/anticipata-partiala/acte-necesare/
Pentru a beneficia de stagiul de cotizare in grupa II de munca si de sporurile primite de dv, inainte de aprilie 2001, trebuie sa prezentati adeverinte de la angajator sau cel care a luat in administrare arhivele intreprinderilor la care ati lucrat.
Adeverinta pentru stagiul de cotizare in gr II o puteti obtine de la cel care a preluat in administrare arhiva de personal a intreprinderii la care ati lucrat si aveti sanse mai mari sa o obtineti fata de adeverintele pentru sporuri pentruca acestea se afla in arhivele financiare in care este mult mai dificil de ajuns.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1