Subiect "data efectiva de parasire a locului de munca" Deschis de draguta stanescu la data: 03/06/2013 6:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data efectiva de parasire a locului de munca
Scris de: draguta stanescu la data: 03/06/2013 6:02am
Gen:feminin
Data nasterii:21.09.1953
Stagiul de cotizare:peste 34 ani
Alte date:
Intrebare:la data de 21 martie implinesc 59 ani si 6 luni;
in acest moment mi se desface contractul de munca si trebuie sa parasesc serviciul sau la data comunicarii deciziei de pensionare? rog rasuns inclusiv temei legal
pana in prezent nu mi-am depus dosarul de pensionare
Re: data efectiva de parasire a locului de munca
Scris de: la pensie la data: 03/06/2013 9:55am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 21 martie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si stagiul minim de cotizare de 14 ani.
Intreprinderea poate sa declare incetarea de drept a contractului individual de munca la implinirii varstei standard de pensionare de 59 ani si 6 luni, avand si stagiu de cotizare mai mare decat stagiul minim de cotizare de 14 ani, conform art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul Muncii articol modificat prin legea 40/2011. Acest articol cu modificarea indicata are urmatorul continut :
„Art. 56 Contractul individual de munca inceteaza de drept:
d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1