Subiect "rugaminte intrebari" Deschis de todor marian la data: 03/07/2013 4:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
rugaminte intrebari
Scris de: todor marian la data: 03/07/2013 4:44am
Gen:M
Data nasterii:1960
Stagiul de cotizare:29 ani si 9 luni ( la data de 28 .02.2013)
Alte date: 9ani si 5 luni am lucrat la Metrou bucuresti ca muncitor si tehnician , deci cred ca am grupa I,( din data de 01.09.1979 -pana in 01.03.1989 cu pauza corespunzatoare armatei de 1 an si 3 luni-trecut apoi in rezerva ( din 18.03.1980-10.06.1981))) si mai am : 4 ani ,11 luni si14 zile grupa II ( 100%) .
Intrebare:Va rog mult , daca se poate sa-mi spuneti cand pot iesi la pensie cel mai curand, la limita de varsta, cat si anticipat si anticipat partial ,cu pensia diminuata si cu cat . va multumesc mult si astept raspuns.
Re: rugaminte intrebari
Scris de: todor marian la data: 03/07/2013 5:54am
Gen:M
Data nasterii:1960
Stagiul de cotizare:29 ani si 9 luni ( la data de 28 .02.2013)
Alte date: RECTIFICARE : mentionez ca am lucrat la Metrou Bucuresti ca muncitor si electromecanic ( nu tehnician ).
Intrebare: Am urmat cursurile Institutului de Constructii Bucuresti la SERAL ( absolvit in 1990) .Asa cum absolventilor cursurilor de zi ale tuturor facultatilor din Romania , li se adauga vechimea corespunzatoare cursurilor FACUTE , intrebarea mea este de ce nu se procedeaza la fel si cu absolventii de cursuri SERAL. .Noi am avut program de munca 8 sau 6 ore ( in functie de decizia fiecaruia ) iar cursurile la facultate s-au desfasurat in fiecare zi , dupa-amiaza 7/8 ore /zi . deci in medie noi munceam 16 ore /zi. Nu este discriminare ???
multumesc mult
Re: rugaminte intrebari
Scris de: todor marian la data: 03/07/2013 6:05am
Gen:M
Data nasterii:14.05.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:MULTUMESC
Re: rugaminte intrebari
Scris de: la pensie la data: 03/07/2013 7:08am
Pe acest site nu comentam felul cum sunt facute legile ci ii ajutam pe cei care nu le cunosc. Aceste intrebari trebuie puse celor care concep si elaboreaza legile.
Pentru a va face un calcul corect trebuie sa ne dati datele clar nu asa cum va exprimati dv “cred ca am grupa I” noi am luat in calcul stagiul de cotizare de 29 ani si 9 luni din care 9 ani si 5 luni in gr I si 4 ani si 11 luni in gr II.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 14 mai 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca
Pentru stagiile de 9 ani si 5 luni in gr I si 4 ani si 11 luni in gr II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 36 ani si 9 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 aveti 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 9 ani in conditii speciale si 5 ani in conditii deosebite (completat cu cateva luni nevalorificate la gr I) aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 14 noiembrie 2020.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 14 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 14 mai 2022
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 60 ani adica in 14 mai 2020.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata dupa varsta de 60 ani atunci cand realizati stagiul de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru stagiul militar.
Avem rugamintea ca in cazul in care mai aveti intrebari sa deschideti un mesaj nou pentruca daca le puneti tot langa acest mesaj riscam sa se blocheze site-ul numai cu mesajele dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1