Subiect "rugaminte" Deschis de todor constance la data: 03/07/2013 4:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
rugaminte
Scris de: todor constance la data: 03/07/2013 4:51am
Gen:F
Data nasterii:1968
Stagiul de cotizare:26 si 1 luna, la 28 februarie 2013
Alte date:Am 10 ani ,8luni si 15 zile grupa II (100%)
Intrebare:Va rog mult , daca se poate , sa-mi spuneti cand pot iesi la pensie cel mai curand , la limita de vartsta cat si anticipat si anticipat partial ,cu pensie diminuata si cu cat . va multumesc mult si astept raspuns .
Re: rugaminte
Scris de: todor constance la data: 03/07/2013 6:03am
Gen:F
Data nasterii:01.02.1968
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: rugaminte
Scris de: todor constance la data: 03/07/2013 6:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:VA ROG MULT , MAI AM 2 INTREBARi : 1. Daca sunt salariat si angajatorul imi plateste toate obligatiile catre stat , eu ,in particular, in paralel cu aceasta situatie pot incheia un contract cu casa de pensii pt a plati lunar suma minima pt pensie , pt a beneficia astfel de vechime dubla /an( totul pentru a iesi la pensie mai repede )??? 2. Se poate plati cotizatie pt pensie pt o perioada din URMA - o perioada lipsa de activitate din cartea de munca ?
VA MULTUMESC MULT si imi cer scuze daca intrebarile va par ciudate .Multumesc
Re: rugaminte
Scris de: la pensie la data: 03/07/2013 7:41am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 01 februarie 2031 la varsta standard de pensionare de 63 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 28 ani si 7 luni.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in 01 februarie 2029 daca atunci aveti un stagiu de cotizare de minim 35 ani
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 60 ani adica in 14 mai 2020 daca atunci aveti un stagiu de cotizare de minim 35 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata dupa varsta de 58 ani atunci cand realizati stagiul de
cotizare de 43 ani.
Nu exista posibilitatea ca pe o perioada de timp calendaristic sa se realizeze un stagiu de cotizare mai mare decat aceasta perioada. Mai concret daca pe aceiasi perioada sunteti si salariata cu contract de munca si incheiati si contract de asigurare sociala cu Casa de pensii nu se calculeaza un stagiu suplimentar de cotizare ci numai sumele asigurate prin contractul de asigurare sociala sunt luate in calculul punctajului pensiei. Opinia noastra este ca datorita eficientei financiare slabe la calculul pensiei a sumelor platite in cadrul contractelor de asigurare sociale nu este recomandabila incheierea unui astfel de contract in parallel cu stagiul de cotizare obtinut ca salariat.
Contractul de asigurare sociala fiind un contract de asigurare nu poate fi incheiat si platit contributii pe o perioada anterioara.
Ca o curiozitate aceasta posibilitate a existat totusi timp de cateva luni la sfarsitul anului 2010.
Avem rugamintea ca in cazul in care mai aveti intrebari sa deschideti un mesaj nou pentruca daca le puneti tot langa acest mesaj riscam sa se blocheze site-ul numai cu mesajele dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1