Subiect "pensionare anticipata partial" Deschis de OCHIANA GETA la data: 03/10/2013 8:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata partial
Scris de: OCHIANA GETA la data: 03/10/2013 8:53am
Gen:f
Data nasterii:28,07,1958
Stagiul de cotizare:29 si 6 luni
Alte date:am lucrat in armata 13 ani unde am primit spor de radiatii,am o adeverinta care specifica acest lucru,..plus alte activitati,salariu de merit 4 ani 15%
Intrebare:daca toate acestea m-ar ajuta cu ceva ,pt pensionare anticipata...deorece din 2010 nu mai lucrez deci nici somer nu mai sunt si nu mai am nici un altfel de venit.De angajare , nici o sansa...Multumesc anticipat.
Re: pensionare anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/10/2013 10:57am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 28 septembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 56 ani si 2 luni adica in 28 septembrie 2014 sau dupa daca va completati stagiul de cotizare la 31 ani si 2 luni (va lipseste 1 an si 8 luni).
Sporurile primite la salariu nu va ajuta la completarea stagiului de cotizare la aceasta completare va ajuta :
- Daca ati avut stagii lucrate in grupele superioare de munca (grupa I, grupa II, conditii speciale sau conditii deosebite) si daca prezentati adeverinta cu aceste stagii.
- Daca ati avut perioade in care ati beneficiat de ajutor de somaj acestea sunt socotite stagii asimilate.
- Daca incheiati un contract de asigurare sociala cu Casa de pensii si platiti o contributie lunara minima.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1