Subiect "Acord" Deschis de Aurelia la data: 03/10/2013 11:12pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Acord
Scris de: Aurelia la data: 03/10/2013 11:12pm
Gen:F
Data nasterii:august 1953
Stagiul de cotizare:30 ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare:Pana in 1989 am fost platita in acord global, dar sumele primite in cadrul acordului nu au fost consemnate in cartea de munca. Intreprinderea la care am lucrat a dat faliment si arhivele au fost distruse. Intrebarea este: sunt oare sumele suplimentare primite consemnate la Ministerul de Finante sau in alta parte ?
Re: Acord
Scris de: la pensie la data: 03/11/2013 4:59am
Baza de calcul a pensiei este explicata de noi pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Acolo veti vedea ca sporurile care se iau in calcul sunt stabilite prin legile 57/1974 pentru perioada inainte de anul 1992 si 49/1992 pentru perioada intre 1992 si 01 aprilie 2001. Aceste doua legi nu prevad introducerea in calculul pensiei a sumelor realizate in acord.
Insa in anul 2011 in urma unor actiuni individuale in justitie ajunse pana la Inalta Curte de Casatie si Justitie aceasta a emis decizia 19/2011 prin care stabileste ca toate actiunile din justitie pentru aceste sume castigate in acord sa fie solutionate in favoarea pensionarilor.
Dupa aprilie 2001 sunt luate in calculul pensiei toate sumele pentru care s-a platit CAS inclusiv cele castigate in acord pentruca situatiile cu sumele individualle castigate si sumele platite pentru contributie de asigurari sociale (CAS) au fost transmise electronic la Casa de pensii.
Inainte de aprilie 2001 aceste situatii se gasesc numai in arhivele financiare ale intreprinderilor care sunt tinute separat fata de arhivele de personal si care au si termene diferite de pastrare. Recuperarea unor date din aceste arhive este foarte dificila chiar si la intreprinderile care mai functioneaza inca, iar pentru dv mai apare in plus si dificultatea, cunoscuta de noi din mesajele anterioare, ca nu aveti domiciliul in Romania
Deci sfatul nostru este sa nu mai sperati ca aceste sume castigate in acord inainte de aprilie 2001 sa mai puteti sa le valorificati la calculul pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1