Subiect "pensie anticipata" Deschis de marianapopa la data: 03/11/2013 10:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: marianapopa la data: 03/11/2013 10:14am
Gen:f
Data nasterii:1956/02/20
Stagiul de cotizare:37 ANI SI 6 LUNI
Alte date:DIN 13 /03/2013 SOMERA
Intrebare:VA ROG SA MI SPUNETI DACA PINA IN DECEMBRIE CIND SPER CA VOI INTRA IN PENSIE FAPTUL CA SUNT IN SOMAJ IMI VA REDUCE SAU NU VIITOAREA PENSIE?MULTUMESC
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/12/2013 4:40am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 20 iunie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, daca va completati stagiul de cotizare si realizati 38 ani si 4 luni
Perioada de somaj nu va diminuiaza pensia ci dimpotriva pe aceasta perioada vi se socoteste stagiu de cotizare asimilat si se ia incalculul stagiului de cotizare. Din aceasta cauza va sfatuim sa ramaneti in somaj cel putin pana realizati stagiul de cotizare de 38 ani si 4 luni pentru a beneficia de pensie anticipata, nediminuata (va lipsesc 10 luni)
Deasemeni pe perioada de somaj se ia in calculul punctajului pensiei ajutorul de somaj primit, similar unui angajat care primeste un salariu egal cu ajutorul dv de somaj. Din aceasta cauza noi va sfatuim sa mai faceti o analiza daca nu este bine sa ramaneti in somaj pana la terminarea acestei perioade si dupa aceasta sa intocmiti dosarul de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1