Subiect "Pens.gr.3" Deschis de Gadea Gheorghe la data: 03/12/2013 2:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pens.gr.3
Scris de: Gadea Gheorghe la data: 03/12/2013 2:18am
Gen:M
Data nasterii:10.02.1957
Stagiul de cotizare:26
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. M-am pensionat medical (gr.3 inv.) cu data de 01.02.2013. Pentru ca nu am stagiul complet de cotizare (35 ani), stiam ca diferenta de ani ( de la 26 la 35 ani ) se acorda un stagiu potential. La rubrica Pensie de invaliditate, am gasit urmatoarea explicatie:
............................................................
La acordarea pensiei de invaliditate se acorda un stagiu potential cu exceptia pensionarilor incadrati in gr III de invaliditate care nu beneficiaza de stagiu potential in cazul bolilor obisnuite si accidentelor care nu au legatura cu munca.
...........................................................
Din aceasta precizare rezulta ca eu nu beneficiez de stagiu potential, dar mai jos, intilnesc urmatorul text:
...........................................................
Punctajul mediu al pensiei de invaliditate se calculeaza asemanator cu cel al pensiei la limita de varsta (se imparte suma punctajelor anuale la stagiul complet de cotizare) cu deosebire ca dupa data iesirii la pensie de invaliditate se acorda pe perioada stagiului potentiale urmatoarele puncte anuale:
1. 0,7 puncte pentru gradul I de invaliditat
2. 0,55 puncte pentru gradul II de invaliditate
3. 0,35 puncte pentru gradul III de invaliditate
...........................................................
Pana la urma cele 0,35 puncte pt. gr.3 inv. la ce se refera ?????
Deasemene, va rog sa-mi spuneti daca la pensionarea pt.limita de varsta (la 65 ani), perioada pensionarii medicale se socoteste in vre-un fel sau nu (considerind ca nu mai lucrez intre timp si stagiul meu de cotizare ramine 26 ani).
Re: Pens.gr.3
Scris de: la pensie la data: 03/13/2013 3:46am
Primesc stagiu potential si punctajul de 0,35 puncte, in afara de cei cu boli obisnuite sau accidente care nu au legatura cu munca, urmatorii pensionarii cu gradul III de invaliditate:
- Accidente de munca si boli profesionale
- Cei cu neoplazii, schizofrenii, SIDA
- Cei care au pierdut capacitatea de munca pe perioada stagiului militar
- Cei care au pierdut capacitatea de munca pe perioada scolilor militare sau de politie
- Elevii sau studentii care au pierdut capacitatea de munca pe perioada practicii in productie
- Cei care au pierdut capacitatea de munca in urma participarii la revolutia din decembrie 1989.
Re: Pens.gr.3
Scris de: Gadea Gheorghe la data: 03/13/2013 3:46am
Gen:M
Data nasterii:10.02,1957
Stagiul de cotizare:26 ani
Alte date:
Intrebare:Multumesc pt.raspunsul d-stra care a venit f.rapid.
Intradevar, nu am citit suficient de atent cei ce beneficiaza de stagiu potential. Va rog sa-mi spuneti daca aceasta perioada de timp in care beneficiez de pens.de inv.gr.3 are vre-o importanta la calculul pensiei pt.limita de varsta sau nu (presupunind ca nu voi mai lucra in acest timp). Multumresc inca o data.
Re: Pens.gr.3
Scris de: la pensie la data: 03/13/2013 3:56am
Perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate, de orice grad, se socoteste ca stagiu asimilat la pensia pentru limita de varsta si se ia in calculul punctajului acestei pensii cu pensia primita in loc de salariu.
La pensia anticipata partiala nu se ia in calcul nici ca stagiu si nici la calculul punctajului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1