Subiect "valoare corecta punct de pensie" Deschis de corneliu leonard la data: 03/12/2013 2:30pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
valoare corecta punct de pensie
Scris de: corneliu leonard la data: 03/12/2013 2:30pm
Gen:b
Data nasterii:oct 1957
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:In noiembrie 2012 am primit decizia de stabilire a pensiei de invaliditate. Valoarea ei rezulta din inmultirea nr de puncte cu 732,8. Am solicitat recalcularea pensiei deoarece am descoperit ca voit sau nu ignorasera 2 luni din vechimea in munca. A rezultat o alta decizie in 31 ianuarie 2013 si valoarea pensiei era data evident de inmultirea unui alt numar de puncte cu 732,8. Am solicitat inca odata recalcularea pensiei pt ca si acum omisesera una din cele doua luni reclamate. In 25.02.2013 primesc o a treia decizie in care valoarea pensiei este rezultatul inmultirii unui alt punctaj cu 732,8.
Doresc sa va intreb daca este corecta utilizarea valorii punctului de pensie = 732,8 lei pentru stabilirea cuantumului pensiei in deciziile din 31.01.2013 si 25.02.2013.
Re: valoare corecta punct de pensie
Scris de: la pensie la data: 03/13/2013 8:49am
In analiza cazului dv trebuie avute in vedere datele de emitere a deciilor de pensionare nu a datelor de primire iar aplicarea valorii punctului de pensie nu trebuie luata de pe deciziile de pensionare ci de pe cupoanele de pensie.
Deasemeni mai trebuie spus ca anuntarea noii valori a punctului de pensie de 762,10 lei s-a facut atipic adica a fost anuntata prin declaratii in presa apoi a fost inclusa in OUG 1/23 ianuarie 2013 care la randul ei a fost aprobata prin legea 3/2013 publicata in MO partea I nr 93 pe 14 februarie 2013 si care a intrat in vigoare in 17 februarie 2013
Aplicarea noii valori a punctului de pensie a fost aplicata la toate pensile in plata la data de 31 ianuarie 2013 incepand cu luna februarie 2013.
Re: valoare corecta punct de pensie
Scris de: corneliu leonard la data: 03/13/2013 11:34am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Datele de 31.01.2013 si 25.02.2013 sunt date de emitere a decizilor de pensionare. Din raspunsul dumneavoastra am inteles ca cel putin pentru cuantumul pensiei stabilit prin decizia din 25.02.2013 ar fi trebuit sa fie utilizata valoare de 762,10 pentru punctul de pensie.
Am inteles corect? Daca da, ce pot face pentru a indrepta lucrurile?
Re: valoare corecta punct de pensie
Scris de: la pensie la data: 03/14/2013 2:55am
Am precizat in raspunsul anterior ca valoarea punctului de pensie pe deciziile nu are asa mare importanta ci punctajul mediu anual.
Valoarea punctului de pensie are importanta pe cuponul de pensie.
Pe cupoanele de pensie valoarea noua a punctului de pensie de 762,10 lei a fost inscrisa incepand cu luna februarie 2013 si tot pe acest cupon a fost inscrisa si suma restanta pe luna ianuarie ca urmare a schimbarii valorii punctului de pensie.
In cazul dv situatia este destul de dificil de verificat dar cu putina rabdare o puteti face astfel :
1 In luna februarie pe cuponul de pensie trebuiau sa fie consemnate:
- Punctajul mediu anual din decizia din 31 ianuarie 2013.
- Valoarea punctului de pensie de 762,10 lei
- Restantele din lunile anterioare noiembrie, decembrie si ianuarie ca urmare a modificarii punctajului pensiei, daca dv nu ati depus niciun act suplimentar si au recunoscut ca gresala apartine Casei de pensii.
- Restanta pe luna ianuarie pentru modificarea valorii punctului de pensie.
2 In luna martie pe cuponul de pensie urmeaza sa fie consemnate:
- Punctajul mediu anual din decizia din 25 februarie 2013.
- Valoarea punctului de pensie de 762,10 lei
- Restantele din lunile anterioare noiembrie, decembrie, ianuarie si februarie ca urmare a modificarii punctajului pensiei daca dv nu ati depus niciun act suplimentar si au recunoscut ca gresala apartine Casei de pensii.
Numai daca veti constata diferente fata de cele de mai sus trebuie sa cereti explicatii Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1