Subiect "Nelamuriri" Deschis de Gadea Gheirghe la data: 03/13/2013 2:09pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Nelamuriri
Scris de: Gadea Gheirghe la data: 03/13/2013 2:09pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:V-am cerut unele lamuriri, ieri, mi-ati raspuns si va multumesc frumos. Azi m-am uitat peste programul din acest site de Calcul pensie (nu am introdus inca date) si am remarcat scris cu litera rosie:
-Dupa l Septembrie 1992 sporurile sint incluse in salariul din cartea de munca!
La rubrica: Spor de vechime, scrie alceva:
Pentru perioada de dupa 1 aprilie 1992 sporul de vechime este introdus in veniturile (salariile) trecute in cartea de munca, deci nu mai trebuie introdus separat in program

Cum e corect: - dupa 1 septembrie 1992 (cum scrie in program) ? sau
- dupa 1 aprilie 1992 (cum scrie in Spor vechime)

Sau numai sporul de vechime se trece in cartea de munca dupa 1.04.1992 si toate sporurile dupa 01.09.1992 (se poate si asa). Sunt chestii destul de subtile si cred ca se poate gresii usor.
Re: Nelamuriri
Scris de: la pensie la data: 03/14/2013 3:52am
Instructiunile prevedeau ca incepand cu septembrie 1992 toate sporurile cu caracter permanent sa fie incluse in salariul inscris in carnetul de munca. Dar nu toti functionarii care operau in cartile de munca au respectat aceste instructiuni si au introdus aceste sporuri mai tarziu.
Dv veti introduce in programul de calcul astfel :
- Salariile inscrise in carnetul de munca.
- Sporurile de vechime pana in martie 1992 cele determinate asa cum explicam noi pe forum
- Sporurile de vechime obtinute dupa aprilie 1992 precum si celelalte sporuri pana la introducerea lor in salariu.
Casa de pensii introduce in calculul pensiei sporurile de vechime dupa aprilie 1992 si toate celelalte sporuri pana la introducerea lor in salariu (si dupa septembrie 1992) numai daca aveti adeverinte depuse la dosar cu acestea in care se specifica data cand au fost incluse in salariu..
Mai multe amanunte gasiti pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1