Subiect "data depunere dosar" Deschis de Profesor la data: 03/14/2013 11:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data depunere dosar
Scris de: Profesor la data: 03/14/2013 11:48am
Gen:M
Data nasterii:11 11 1948
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Cand trebuie sa depun dosarul de pensie si de la ce data sunt pensionar? nu sunt lamurit pt ca unii spun ca de la 1 iulie sunt pensionar,altii spun ca de la 1 septembrie pt ca trebuie sa iau banii pe concediu.Ce legatura are una cu alta;banii pe concediu sunt pentru anul scolar lucrat.Multumesc!
Re: data depunere dosar
Scris de: la pensie la data: 03/15/2013 6:05am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 11 iunie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 2 luni.
Prevederea legala care reglementeaza aceasta situatie este legea 53/2003 Codul Muncii care la art 56 litera d) modificat prin legea 40/2011 precizeaza:
„Contractul individual de munca inceteaza de drept:
…. la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare…”
Dar aceasta prevedere nu este obligatorie si decizia privind data incetarii contractului dv de munca este luata de conducerea unitatii in care lucrati
Dv trebuie sa depuneti dosarul de pensionare la data de 11 iunie 2013 si vi se va acorda pensie pentru limita de varsta incepand cu acea data..
Conducerea scolii la care lucrati poate hotara sau nu sa decida incetarea contractului de munca la data de 11 iunie 2013. Daca hotaraste incetarea contractului de munca in 11 iunie 2013 si pana la acea data nu ati efectuat concediu de odihna scoala trebuie sa va recompenseze cu o suma corespunzatoare numarului de zile de concediu neefectuate de care aveti dreptul pentru perioada anului in curs pana la incetarea contractului de munca
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1