Subiect "lămuriri suplimentare" Deschis de Marius Putuca la data: 03/17/2013 4:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lămuriri suplimentare
Scris de: Marius Putuca la data: 03/17/2013 4:03am
Gen:M
Data nasterii:22.07.1968
Stagiul de cotizare:16 luni armată,5A,9L,16Z subteran 100%,+19 A,3L, gr.I şi specială(militar((penitenciar)),apoi funct. publ. cu stat. spec.)
Alte date:Cfm.L293/2010 ar trebui să ies la pensie în Oct. 2014( dacă gresesc , corectaţi- mă).Intenţionez să mai lucrez în sistem până în martie 2019 când fac 25 ani şi 30 de cotizaţii
Intrebare:1. Dacă nu reuşesc decât 24 ani să zicem în sistem, ce dezavantaje am ? ştiut fiind faptul că pt. serviciul credincios la 25 ani se primeşte un spor de 20%.
2. Acest spor (dacă L 293 nu se schimbă) poate duce la depăşirea de 100% din sal. de bază?
Re: lămuriri suplimentare
Scris de: la pensie la data: 03/18/2013 10:37am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 22 octombrie 2027 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate de 19 ani msi 3 luni daca atunci lucrati tot in sistem (functionar public in administratia penitenciarelor sau ceva similar).
Pentru o analiza corecta aveam nevoie ca datele sa fie prezentate clar iar dv nu ati facut acest lucru.
Credem ca ati avut anumite retineri si in acest caz credem ca ar trebui sa va adresati direct Casei de pensii sectoriale de care apartineti. Va facem si noi un calcul dar cu mai multe presupuneri si anume :
- Perioada lucrata in subteran a fost in domeniul minier si se asimileaza cu grupa conditii speciale..
- Perioada lucrata in gr I in domeniul administratiei penitenciare a fost asimilata cu conditii speciale
In aceste conditii pentru stagiile lucrate in grupele de munca beneficiati de un spor de stagiu de 12 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de 38 ani si 8 luni
Pentru un stagiu de cotizare in conditii speciale de 25 ani (inclusiv stagiul in grupa I, minerit) beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 12 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 46 ani si 9 luni adica in 22 aprilie 2015, daca atunci mai lucrati in sistem
In privinta intrebarilor dv raspunsurile noastre sunt.
1. Sporul pentru serviciul credincios de care va referiti pentru 25 ani in conditii speciale in sstem este un spor care se acorda dupa legile de salarizare in acest sstem pe care nu le cunoastem.
2. Legea pensiilor nu limiteaza pensia in functie de salariu si aceasta poate fi mai mare decat salariu de baza.
Daca veti mai continua sa lucrati in conditii speciale si veti realize 26 ani sau mai mult in conditii speciale (inclusiv stagiul in grupa I, minerit) puteti beneficia de o reducere a varstei standard de pensionare maxima de 13 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 46 ani si 3 luni adica in 22 octombrie 2024, daca atunci mai lucrati in sistem.
Re: lămuriri suplimentare
Scris de: Marius Putuca la data: 03/18/2013 5:01pm
Gen:M
Data nasterii:22/07/1968
Stagiul de cotizare:25gr.I
Alte date:
Intrebare:Pe cât de ambiguă a fost întrebarea mea , pe atât de complet şi corect a fost răspunsul Dvs. Vă mulţumesc.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1