Subiect "Femeie 53 ani cu 15 ani cotizatie" Deschis de Dumitru la data: 03/18/2013 10:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Femeie 53 ani cu 15 ani cotizatie
Scris de: Dumitru la data: 03/18/2013 10:51am
Gen: femeie
Data nasterii: 04 03 1960
Stagiul de cotizare: 15 ani cu 6 luni somaj
Alte date:
Intrebare: pot sa ma pensionez ! m a parasit concubinu dupa 28 ani de convietuire ptr.o pity si nu am niciun venit ce parghii legale am ? ca nu mai inteleg nimic ! Basescu a zis ca reduce varta la femei la 53 sau ERA IN TANGAJ CU WISKCHI la bord?ltam folosit calculatorul si mi a rezultat o pensie de 319 Ron e posibil ? Va rog frumos luminati ma v as fi recunoscatoare !,
Va multumesc anticipat!
Re: Femeie 53 ani cu 15 ani cotizatie
Scris de: la pensie la data: 03/19/2013 5:02am
Si noi am fi foarte recunoscatori daca ati prezenta situatia dv mai serios si fara politica.
Din pacate avand in vedere situatia dv nu vedem nicio posibilitate sa beneficiati de un anumit fel de pensie.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 04 noiembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Am analizat datele introduse de dv in programul de calcul si am constatat ca valoarea mica a pensiei iesite din calcul se datoreaza stagiului mic de cotizare.
Deasemeni am observat unele erori care pe asamblu, dupa remediere, vor mai scadea aceasta valoare.
Aceste erori sunt :
1 In perioada ianuarie 1986 – decembrie 1989 ati completat gresit codul “P2” Acest cod se foloseste numai in cazul calcularii unei pensii de invaliditate pentru perioade viitoare. Daca in acea perioada ati beneficiat de pensie de invaliditate fiind o perioada care a trecut selectati codul “L” si la salariu introduceti valoarea pensiei de invaliditate.
2 Nu ati introdus spor de vechime care se acorda automat in perioada anterioara lui aprilie 1992. Am calculat noi acest spor si acesta este :
In noiembrie si decembrie 1985 3 %
Intre ianuarie 1990 – octombrie 1991 3 %
Intre noiembrie 1991 – martie 1992 6 %
3 Nu am observat perioada de somaj. Perioada somajului este considerata stagiu de cotizare asimilat si pe aceasta perioada se selecteaza codul “L” si in loc de salariu se introduce ajutorul de somaj primit.
4 Stagiul dv de cotizare nu este clar din numarul de luni completate in program nu rezulta decat un stagiu de cotizare de 14 ani si 2 luni (inclusiv perioada de pensie de invaliditate) si chiar daca mai aveti o perioada de somaj de 6 luni peste acesta nu realizati stagiul minim de cotizare de 15 ani pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta la data precizata mai sus.
In privinta varstei de pensionare pentru femei comentata de toti politicienii de toate culorile a fost de 63 ani si se va ajunge la aceasta pana in ianuarie 2030.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1