Subiect "puncte pensie" Deschis de Elisabeta la data: 03/19/2013 5:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
puncte pensie
Scris de: Elisabeta la data: 03/19/2013 5:43am
Gen:f
Data nasterii:1953.02.23
Stagiul de cotizare:38ani 10 luni 7 zile
Alte date:
Intrebare: Buna ziua. Am primit buletinul de calcul de la casa de pensii,am introdus toate datele in progamul dvs de calcul al pensiei asa cum au scris in buletin si a iesit o diferenta destul de mare(la dvs.total puncte:31.o1704 la casa de pensii 27.693990).EI au modificat si cuantumul pensiei de invaliditate de la acordare,de fapt au emis o decizie de recalculare incepand din 01.01. 2007,de cand am intrat in pensie de invaliditate,fara sa cer recalcularea pensiei. Este corect sa modifice nr. punctelor dupa care a fost calculat pensia de inv. si cuantumul pensiei din data de 01. o1.2007 pana in prezent(pensia calculata acum este mai mica)? S-a modificat legea dupa care se acorda punctele si este legal sa modifice punctele retroactiv?
Re: puncte pensie
Scris de: la pensie la data: 03/19/2013 8:09am
Sunteti foarte confuza in datele pe care le dati si nu putem sa analizam situatia dv cu asemenea date.
Actuala lege a pensiilor a modificat modul de calcul al pensiilor dar in cazul dv nu se modifica nici modul de calcul al pensiiei de invaliditate si nici al pensiei pentru limita de varsta.
Daca vi s-a recalculat pensia de invaliditate aceasta s-a facut din alte motive nu din cauza ca s-a schimbat legea ci putea fi facuta numai in cazul ca s-au constatat erori in calculul anterior.
Pentru a face o verificare a ambelor pensii introduceti date in cele doua programe in asa fel pentru a va calcula cu unul pensie de invaliditate si cu altul pensia pentru limita de varsta astfel :
1 Pentru pensia de invaliditate
- introduceti date numai pana in luna iunie 2007.
2 Pentru pensia pentru limita de varsta :
- Introduceti date pana in iulie 2012
- In perioada iulie 2007 – iulie 2012 introduceti codul “L” si in coloana salariilor introduceti pensia de invaliditate primita.
Introducerea codului “P2” sau “P1” este gresita. Nu mai insistam de ce.
La comparatia punctajului total al pensiei intre cel calculat de Casa de pensii si cel rezultat cu programul nostru aveti in vedere ca in calculul Casei de pensii se evidentiaza separat un punctaj suplimentar pentru contributia la pensie suplimentara inainte de aprilie 2001. Este preferabil sa comparati punctajele medii anuale iesite din calcul. Aveti in vedere ca valoarea pensiei iesite din calcul pe site este mai mare si datorita faptului ca acesta acum foloseste o valoare a punctului de pensie mai mare, valabila incepand cu ianuarie 2013. Din aceasta cauza la fel este bine sa comparati punctajele medii anuale.
Daca mai aveti nelamuriri dupa aceste modificari reveniti dar cu date mai clare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1