Subiect "Contributii C.N.P.A.S." Deschis de Trif Marius la data: 03/19/2013 7:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Contributii C.N.P.A.S.
Scris de: Trif Marius la data: 03/19/2013 7:49am
Gen:masculin
Data nasterii:30.06.1983
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: In perioada 05.2008-11-2008 si incepnd cu luna 01.2013 nu am avut/nu am niciun loc de munca, intrebarea mea este: exista vreo posibilitate legala de a-mi achita personal toate darile banesti catre C.N.P.A.S. in vederea obtinerii de punctaj anual realizat in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale pentru stabilirea vechimii in munca?. I-mi cer scuze daca intrebarea pe care v-am adresat-o este una stupida, dar nu cunosc legislatia in vigoare in acest sens, din surse neoficiale stiu ca exista o procedura/proceduri prin intermediul A.N.O.F.M., nu stiu care este/sunt procedura/procedurile si daca sau nu acestea sunt in cadrul legal in prezent, de aceea apelez la dumneavoastra pentru a afla un raspuns cat mai competent si in cadrul legal in acest sens.
Re: Contributii C.N.P.A.S.
Scris de: la pensie la data: 03/20/2013 5:08am
Intrebarea nu este stupida. A nu cunoaste legislatia intr-un domeniu este de inteles iar scopul site-ului nostru este tocmai acesta de a usura munca de informare.
Contributia pentru pensie se numeste contributie de asigurare sociala (CAS) si ca oricare alta asigurare si aceasta poate fi facuta in mai multe moduri :
Plata CAS-ului de catre angajator pentru sumele castigate de angajat este numai una din formele de asigurare si in acest caz angajatul plateste o cota de cca o treime din CAS iar angajatorul restul.
O alta forma de asigurare este incheierea cu Casa de pensii teritoriale, de care apartine domiciliul dv, a unui contract de asigurare sociala. In urma acestui contract se beneficiaza de toate drepturile de asigurare sociala de care are dreptul un angajat.
Aspectele pe care trebuie sa le cunoasteti dv in acest caz sunt urmatoarele :
- In cadrul acestui contract dv trebuie sa platiti intreaga cota de CAS pentru suma asigurata adica o cota de cca trei ori mai mare decat atunci cand erati angajat.
- Avand in vedere cele de mai sus va trebui sa va asigurati o suma lunara mai mica pentru a plati o cota de CAS mai mica.
- Suma minima asigurata se stabileste anual. In anul 2013 suma minima care se asigura este de cca 778 lei si se plateste un CAS lunar de cca 245 lei
- Punctajul obtinut cu o asemenea contributie este de cca 0,35 puncte.
Re: Contributii C.N.P.A.S.
Scris de: Stuparu Maria la data: 03/20/2013 9:20am
la pensie :
Intrebarea nu este stupida. A nu cunoaste legislatia intr-un domeniu este de inteles iar scopul site-ului nostru este tocmai acesta de a usura munca de informare.
Contributia pentru pensie se numeste contributie de asigurare sociala (CAS) si ca oricare alta asigurare si aceasta poate fi facuta in mai multe moduri :
Plata CAS-ului de catre angajator pentru sumele castigate de angajat este numai una din formele de asigurare si in acest caz angajatul plateste o cota de cca o treime din CAS iar angajatorul restul.
O alta forma de asigurare este incheierea cu Casa de pensii teritoriale, de care apartine domiciliul dv, a unui contract de asigurare sociala. In urma acestui contract se beneficiaza de toate drepturile de asigurare sociala de care are dreptul un angajat.
Aspectele pe care trebuie sa le cunoasteti dv in acest caz sunt urmatoarele :
- In cadrul acestui contract dv trebuie sa platiti intreaga cota de CAS pentru suma asigurata adica o cota de cca trei ori mai mare decat atunci cand erati angajat.
- Avand in vedere cele de mai sus va trebui sa va asigurati o suma lunara mai mica pentru a plati o cota de CAS mai mica.
- Suma minima asigurata se stabileste anual. In anul 2013 suma minima care se asigura este de cca 778 lei si se plateste un CAS lunar de cca 245 lei
- Punctajul obtinut cu o asemenea contributie este de cca 0,35 puncte.
Re: Contributii C.N.P.A.S.
Scris de: Stuparu Maria la data: 03/20/2013 9:24am
Gen:f
Data nasterii:19.03.1958
Stagiul de cotizare:28 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:Pot plati contributia pt asigurari sociale pentru 3 ani in urma , ani in care nu am mai avut venit.
Re: Contributii C.N.P.A.S.
Scris de: la pensie la data: 03/21/2013 3:30am
Contractul de asigurare sociala ca orice contract de asigurare nu se poate incheia pe o perioada care a trecut, deci nu puteti plati pe o perioada in urma.
Ca o curiozitate, a existat o perioada de cateva luni la sfarsitul anului 2010 cand s-a putut plati pe o perioada de 5 ani in urma.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1