Subiect "lamuriri" Deschis de gilca ionel nelus la data: 03/19/2013 8:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamuriri
Scris de: gilca ionel nelus la data: 03/19/2013 8:24am
Gen:m
Data nasterii:30.09.1967
Stagiul de cotizare:24ani4luni15zile100%conditii speciale
Alte date:
Intrebare:cred ca nu am fost eu atat de explicit.Am iesit la pensie in 30.09.2012 si intradevar stagiul de cotizare este redus de la 35 la 30 de ani dar eu stiam ca la noi in MINERIT toti au beneficiat de aceasta reducere.Eu ziceam de acele sporuri pentru grupa 1 adica de acei 50% care se dadeau pentru cei care au lucrat dupa aprilie 2001 si care zicea MINISTRU MUNCII au fust luati in calcul doar ca si vechime nu ca si parte financiara????,fiindca la noi in MINERIT CEI CARE AU IESIT LA PENSIE INAINTE DE 2011 AU CU 300-400 RON MAI MULT FATA DE NOI,ADICA CEI CARE AU IESIT DUPA 2011(cu toate ca avem aceleasi sporuri si am contribuit la fel)si ATUNCI UNDE ESTE DREPTATEA??????sau singura varianta este sa se schimbe din nou legea pensiilor si sa se imparta punctajul la 20 de ani nu la 30 cum este acum.VA MULTUMESC
Re: lamuriri
Scris de: la pensie la data: 03/20/2013 7:06am
Dv ati fost destul de explicit si noi am inteles situatia. Este adevarat ca legea pensiilor in aceasta problema nu este suficient de explicita pentru a va putea indica articolul care contine prevederea comunicata de noi.
In consecinta nu mai putem agauga nimic la raspunsul anterior. Daca doriti lamuriri suplimentare cereti-le la Casa de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1