Subiect "pensionare" Deschis de Virginia la data: 03/20/2013 3:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: Virginia la data: 03/20/2013 3:27am
Gen:F.
Data nasterii:19.09.1954
Stagiul de cotizare:38,6 ANI
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti daca in acest moment pot iesi la pensie si ce trebuie sa fac.Sunt cadru didactic, am inceput activitatea la 1 .09.1974 si nu am avut intreruperi sau concedii medicale.Eu as vrea sa plec cu contract la munca in Germania si nu stiu cum sa procedez. Trebuie sa-mi depun dosar de pensionare, sa iau concediu fara plata, sunt intr-o dilema si nu stiu cum sa procedez.Daca pot lua concediu de odihna este mai bine? Multumesc
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/21/2013 4:00am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 19 iulie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 8 luni.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Pe perioada cat beneficiati de pensie anticipata nu puteti sa beneficiati simultan de pensie si de castiguri din o activitate profesionala prin contract de munca. In cazul in care va angajati cu contract de munca pensia anticipata se suspenda si in acest caz nu vedem avantajul intocmirii dosarului pentru aceasta pensie. Desi intentia dv este sa va angajati in alta tara aceasta este in UE si exista legaturi informatice pentru a se depista simultaneitatea pensiei cu contractul de munca.
In privinta modalitatii de intreruperea activitatii trebuie avuta in vedere legislatia muncii si pentru faptul ca dv lucrati in invatamant trebuie avuta in vedere si legea invatamantului si in aceasta situatie nu va putem da sfaturi deoarece noi nu ne ocupam de acest domeniu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1