Subiect "despre grupa de munca dupa 1 aprilie 2001, va rog," Deschis de Maria Diaconu la data: 03/21/2013 1:57pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
despre grupa de munca dupa 1 aprilie 2001, va rog,
Scris de: Maria Diaconu la data: 03/21/2013 1:57pm
Gen:F
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:37 ani si 5 luni
Alte date:personal civil contractual, Centrul de Reeducare, Unitate apartinind Adminintratiei Nationale a Penitenciarelor din Romania
Intrebare:Pana in anul 2001 am primit grupa speciala de munca si noi civilii din sistemul penitenciar romanesc. Dupa 2001 ne-a fost sistata. Va rog daca imi puteti spune daca ma pot pensiona mai repede avand depasit stagiul complet de cotizare,doar ultimii 12 ani si 5 luni am lucrat in conditii speciale de munca, de la 1 nov.2000 pana in prezent, restul muncii mele fiind intr-o scoala din invatamantul obisnuit.Deci 25 ani am lucrat la o scoala obisnuita iar 12 ani si 5 luni la o scoala speciala a Administratiei Nationale a Penitenciarelor. Va rog mult,sa-mi spuneti cand ma pot pensiona de drept eu.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Re: despre grupa de munca dupa 1 aprilie 2001, va rog,
Scris de: Maria Diaconu la data: 03/21/2013 2:59pm
Gen:F
Data nasterii:7 sept. 1956
Stagiul de cotizare:37 ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare:aceeasi intrebare ca mai sus, cand ma pot pensiona de drept, avand 37 ani si 5 luni stagiul de cotizare, din care ultimii 12 ani si 5 luni munca in conditii speciale, in conditiile in care din aprilie 2001, ne-a fost anulata grupa speciala de munca.
Cu multumiri,
Re: despre grupa de munca dupa 1 aprilie 2001, va rog,
Scris de: la pensie la data: 03/22/2013 3:37am
Datele sunt foarte confuze. Pentru a calcula data pensionarii trebuie sa ne dati stagiul in grupa de munca si din datele dv rezulta ca aveti un stagiu de numai 5 luni incadrat in grupa de munca conditii speciale.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 07 martie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, iar daca mai lucrati pana realizati stagiul de cotizare de 38 ani si 6 luni beneficiati de pensie anticipata, nediminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1