Subiect "calcul punctaj suplimentar" Deschis de paterache georgeta la data: 03/21/2013 5:16pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul punctaj suplimentar
Scris de: paterache georgeta la data: 03/21/2013 5:16pm
Gen:F
Data nasterii:13.10.1960
Stagiul de cotizare:32 ani 8 luni
Alte date:pensionata de invaliditate pe 17.01.2013
Intrebare:
buna ziua,
am introdus toate datele cerute, conform indicatiilor dvs.
in perioada 07.08.1979-01.04.1991, am lucrat in grupa a II-a de munca un total de 11 ani; am rugamintea sa imi spuneti care e punctajul suplimentar pentru perioada lucrata in grupa a II-a ;de asemeni, daca se poate, sa verificati daca e corect calculat; multumesc pentru ajutorul oferit !
Re: calcul punctaj suplimentar
Scris de: la pensie la data: 03/22/2013 6:50am
Am verificat datele introduse si nu am obsevat erori mari.
Verificati totusi salariul din luna mai 1992
Punctajul suplimentar pentru stagiul indicat de dv in gr II de munca este de 2,18165 puncte. Pe acesta trebuie sa-l introduceti in pagina de intrare in caseta “Punctaj suplimentar grupa de munca”
Deasemeni trebuie sa va atentionam ca pentru a corecta rezultatul calculului pensiei pentru a il adapta legii noi a pensiilor trebuie sa diminuati rezultatul iesit din calcul cu 6 % adica sa-l inmultiti cu 0,94.
Re: calcul punctaj suplimentar
Scris de: paterache georgeta la data: 03/23/2013 10:49am
Gen:F
Data nasterii:13.10.1960
Stagiul de cotizare:32a 8l
Alte date:
Intrebare:
multumesc mult pentru raspunsul prompt.
acum astept sa imi vina si decizia de pensionare, sa vad cum se potriveste socoteala de acasa cu cea din targ.
mai am totusi, o nedumerire; la calcul, am facut o diminuare si am vazut pe net ca in 2013 se va aplica un indice de corectie de 1,06 (OUG 1/2013), la pensile noi.
eu voi beneficia de acest indice de corectie?
Re: calcul punctaj suplimentar
Scris de: la pensie la data: 03/24/2013 9:13am
Da veti beneficia de acest indice de corectie. Deci in continuare rezultatul il inmultiti cu 1,06.
Re: calcul punctaj suplimentar
Scris de: paterache georgeta la data: 04/03/2013 3:54am
Gen:f
Data nasterii:13.10.1960
Stagiul de cotizare:32 ani 90luni
Alte date:
Intrebare:
multumesc mult.

a venit si decizia de pensionare, rezultatul este foarte apropiat de calcul.
mi-au refuzat la valorificare o adeverinta de grupa de munca, pe motiv ca: functia de lucrator gestionar comercial nu se regaseste in ord.50/1990 anexa 2 pct.30, unde apare functia de primitor-distribuitor; angajatorul a facut mentiunea pe adeverinta ca cele doua functii sunt similare, s-a lucrat in conditii de activitate portuara 100% si functia este prinsa in hotararea consiliului de administratie de stabilire a incadrarii in grupele de munca.
ce e de facut?

multumesc mult pentru ajutorul nepretuit pe care ni-l dati;
Re: calcul punctaj suplimentar
Scris de: la pensie la data: 04/03/2013 6:13am
Puteti face contestatie la Comisia Centrala de Contestatii dar rezultatul nu este cert pozitiv.
Contestatia se depune la registratura Casei de pensii teritoriale de care apartineti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1