Subiect "pensie limita de varsta." Deschis de negoi florin la data: 03/23/2013 7:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta.
Scris de: negoi florin la data: 03/23/2013 7:06am
Gen:masculin
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:30 ani din care 10 ani ofiter m.ap.n(pina in 1983)si 20 de ani in viata civila.
Alte date:
Intrebare:Am iesit la pensie limita de varsta pe 06 01 2013 si in decizia de pensie nu mi-a fost luata in calcul adeverinta cu 4 ani lucrati conform hg 1294 /2001 ani lucrati in ALTE CONDITII unde un an se considera doi.De ce ? si cum trebuie sa procedez?
Re: pensie limita de varsta.
Scris de: la pensie la data: 03/24/2013 10:17am
Nu ati dat toate datele necesare analizei faptului ca ati beneficiat sau nu de stagiul de cotizare majorat cu 100 % pe perioada lucrata in alte conditii de munca si presupunem ca dv ati facut analiza corecta.
Daca ati depus adeverinta la dosarul de pensie trebuia sa fie luata in calcul si daca nu s-a facut inseamna ca din anumite motive nu a fost recunoscuta. Motivele de recunoastere puteau sa fie pentru un viciu de forma al adeverintei sau pentru faptul ca activitatea pe care ati avut-o nu se incadreaza in aceasta grupa de munca.
Pentru a remedia situatia trebuie sa depuneti o contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii insa termenul legal de depunere a acesteia era de 30 zile de la data comunicarii deciziei de pensionare pe care nu ati precizat-o.
Sfatul nostru este sa depuneti aceasta contestatii si daca termenul legal a fost depasit insa inainte de depunerea contestatiei verificati daca adeverinta dv a fost intocmita conform anexei 3 la Normele de aplicare a legii pensiilor 263/2010 aprobate prin HG 257/2011 si daca aceasta nu corespunde modelului cereti refacerea ei.
Re: pensie limita de varsta.
Scris de: negoi florin la data: 03/24/2013 1:19pm
Gen:masculin
Data nasterii:06 01 1953
Stagiul de cotizare:1,4 luni militar in termen,3 ani sc militara 6 ani ofiter,total 10,4 ani stagiu in sistemul militar(am fost trecut in rezerva in anul 1983)In sistemul public am ub stagiu de 20 de ani in conditii normale.Pe 06 01 2013,beneficiind de 5 ani reducerea varstei de pensionare cf.legii 341/2004(a revolutionarilor) am primit decizia de pensionare limita de varsta .Mi s-a luat in calcul toti acesti ani.Am prezentat si o adeverinta de la centrul militar legal intocmita prin care mi se recunosteau 4 ani lucrati in alte conditii(la vanatori de munte unde un an se pune doi conform hg 1294/2001)Avand in vedere ca la data iesirii la pensie eram cadru militar in rezerva (din 1983) mi s-a spus ca legea 263/2010 la art 29 alin.2 spune ca,constituie stagiu de cotizare si si anii lucrati in alte conditii cf.hg 1294/2001 dar numai pentru cadrele in activitate(asta este titulatura completa a acestui hg 1294/2001)In sitatie asemanatoare alti colegi care si-au deschis dreptul de pensie la casa sectoriala de pensii a armatei li s-au luat in calcul acesti ani.Are rost contestatia sau chemarea ib contencios?Va mutumesc mult.
Alte date:
Intrebare:
Re: pensie limita de varsta.
Scris de: la pensie la data: 03/25/2013 10:31am
Este adevarat ca formularea art 29 alin (2) din legea pensiilor 263/2010 permite aceasta interpretare, de a se acorda stagiul suplimentar de 100% pentru stagiile in “alte conditii” numai pentru pensionarii care la data iesirii la pensie erau cadre militare in activitate dar nu cunosteam ca se face aceasta interpretare.
In aceste conditii nu putem sa va asiguram ca in cazul unei contestatii veti avea castig de cauza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1