Subiect "rugaminte" Deschis de marinica la data: 03/25/2013 5:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
rugaminte
Scris de: marinica la data: 03/25/2013 5:54am
Gen:F
Data nasterii:07.01.1959
Stagiul de cotizare:32ani si 4luni
Alte date:Am lucrat in perioada 06.05.1977 - 01.04.2001 in combinat siderurgic Galati avand grupa a II a,in perioada 01.04.2001 -16.09.2009 avand trecute conditii deosebite,dar in perioada octombrie-decembrie 2002 si septembrie 2003-august 2004 mi-au fost trecute conditii speciale ,In perioada 16.09.2009 - 16.09.2011 am fost in ordonanta
Intrebare:de ce cei de la casa de pensii nu iau in calcul anii lucrati in conditii speciale, avand in vedere ca nu am intrerupt activitatea in munca?exista vreun articol din lege care sa treaca automat la o grupa inferioara?sa mi se ia in calcul asa cum ati facut d-stra?Daca da va rog spuneti-mi articolul.Cand ar fi trebuit sa ies la pensie?Multumesc anticipat.
Re: rugaminte
Scris de: la pensie la data: 03/25/2013 2:20pm
Intrebarea dv este imprecisa.
Pentru stagiile in grupele de munca se beneficiaza de urmatoarele avantaje :
- Un spor de vechime
- O reducere a varstei de pensionare.
- Majorarea punctajelor lunare
In cazul dv probabil este vorba de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare de cca 1 an si 3 luni in conditii speciale. Acest avantaj nu vi se acorda pentruca stagiul de cotizare in aceasta grupa este sub 2 ani. Aceasta explicatie v-am dat-o si in raspunsul anterior
Explicatia o gasiti in legea pensiilor 263/2010 la art 55 alin (1) litera b) tabelul nr 2 unde sunt date reducerile varstei de pensionare pentru stagiile in conditii speciale. In acest tabel reducerile varstei de pensionare incep sa fie acordate incepand cu stagiul de 2 ani. Deci dv avand mai putin de 2 ani functionarul casei de pensii a considerat stagiul in grupa inferioara pentru a putea sa mai beneficiate de acest avantaj.
Celelalte doua avantaje in grupa de munca conditii speciale le primiti.
In aceste conditii raspunsul nostru nu se modifica si ramane acesta :
Pentru stagiile de 32 ani lucrate in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si aveti dreptul sa iesiti imediat la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1