Subiect "Echivalare grupe" Deschis de Enache GH la data: 03/25/2013 6:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Echivalare grupe
Scris de: Enache GH la data: 03/25/2013 6:25am
Gen: M
Data nasterii:01.10.2013
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:
Intrebare:
la pensie : Angajat

va multumesc pentru raspuns, dar nu am inteles cine hotaraste echivalarea gr 1 cu conditii deosebite. De la Inteprinderea unde am lucrat mi s-a eliberat o adeverinta cu 2 ani de grupa 1 deci doar casa de pensii poate face aceasta echivalare. Este legal sa faca acest lucru? Iar gr 2 am 29 ani si 11 luni. Peste 1 luna am fac 12 luni deci in total 30 ani gr 2. La ce data pot sa depun dosarul de pensionare?
Inca o data va multumesc si va doresc o zi minunata!


Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 01 octombrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani, si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca sau analizand anexele 2 si 3 ale legii pensiilor 263/2010. In aceste anexe activitatea desfasurata de dv trebuie sa fie nominalizata in anexa 2 iar societatea la care ati lucrat sa fie nominalizata in anexa 3.
Pentru stagiile de 2 ani in gr I si 29 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 8 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
In functie de echivalarea stagiului din gr I de munca aveti 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 2 ani in conditii speciale si 29 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni adica in 01 aprilie 2013
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 31 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani adica in 01 octombrie 2013
Re: Echivalare grupe
Scris de: la pensie la data: 03/25/2013 11:05am
Daca ati depus un mesaj asteptati sa fie analizat pentruca daca il repetati nu faceti decat sa blocati accesul dv si al altora pe site.
Rsspunsul privind echivalarea stagiilor dxe gr I pe care vi l-am dat la celalat mesaj este urmatorul :
Echivalarea stagiilor de gr I nu se face acum de functionarii angajatorilor sau de la Casa de pensii.
Aceasta echivalare a fost facuta inca din anul 2006 prin legea 226/2006 pentru perioada inainte si dupa 01 aprilie 2001.
Pentru a se face aceasta echivalare angajatorii trebuiau sa intocmeasca o documentatie pentru locurile de munca propuse a se incadra in conditii speciale, documentatie insotita de avizele si aprobarile necesare.
Locurile de munca (activitatile) aprobate a se incadra in grupa de munca in conditii speciale au fost enumerate in anexa 1 la legea 226/2006 iar intreprinderile unde se afla aceste locuri de munca in anexa 2 la aceiasi lege.
Aceste anexe au fost preluate intocmai in anexele legilor pensiilor 263/2010, locurile de munca in anexa 2 si intreprinderile in care se afla aceste locuri de munca in anexa 3.
Deci functionarii angajatorilor care elibereaza adeverintele cu echivalarea sau functionarii de la casa de pensii care verifica aceasta echivalare verifica numai daca locul dv de munca (activitatea dv) este nominalizata in anexa 2 la legea pensiilor 263/2010 si intreprinderea in care ati lucrat stagiul este nominalizata in anexa 3 la aceiasi lege.
Aceasta verificare o puteti face si dv astfel :
- Verificati daca intreprinderea in care ati lucrat stagiu este nominalizata in anexa 3 la legea pensiilor 263/2010. Daca da, retineti pozitiile din lista locurilor de munca inscrise in ultima coloana in dreptul intreprinderii dv
- Verificati daca printre pozitiile nominalizate mai sus se afla si locul dv de munca (activitatea desfasurata)
Re: Echivalare grupe
Scris de: ana la data: 03/26/2013 5:33pm
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
domnule,
inca nu v-ati nascut si vreti la pensie?
n-are rost sa irosim timpul pretios al celor ce ne raspund pe site, cu date eronate.
mai mult respect, va rog1
Re: Echivalare grupe
Scris de: la pensie la data: 03/27/2013 6:46am
Pentru Ana
Va multumim pentru grija pe care ne-o purtati.
In prinncipiu aveti dreptate dar trebuie sa fim mai ingaduitori cu cei care gresesc din neatentie.
In cazul domnului Enache cunosteam data nasterii din un mesaj anterior iar raspunsul la acest mesaj nu depinde de data nasterii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1