Subiect "Ajutor pt. calcularea pensiei" Deschis de DOGARU CARMEN la data: 03/25/2013 7:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ajutor pt. calcularea pensiei
Scris de: DOGARU CARMEN la data: 03/25/2013 7:22am
Gen:F
Data nasterii:17/09/1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:nu am iesit inca la pensie
Intrebare:As vrea sa stiu
1. daca 'salariul de merit' se introduce in sporuri fixe?
2. daca 'salariul din cumul' se adauga la salariul de baza sau la sporuri fixe?
3. daca 'primele/bonusurile' se adauga la salariul de baza sau la sporuri fixe sau nu conteaza?
4. daca pt. facultatea facuta la zi se completeaza tot anul si daca ne trebuie un document separat sau ajunge diploma de terminare a facultatii?
Re: Ajutor pt. calcularea pensiei
Scris de: la pensie la data: 03/26/2013 7:29am
1. Salariul de merit are caracterul de spor permanent si se introduce in coloana sporuri in suma fixa daca a fost acordat in suma fixa sau in coloana sporuri in % daca a fost acordat in %, pana la includerea lui in salariul inscris in carnetul de munca..
2. Daca prin “salariul din cumul” intelegeti sporul de salariu obtinut pentru indeplinirea unei functii suplimentare acesta are acelasi regim cu cel de la nr 1.
3 Primele nu se iau in calculul punctajului pensiei in perioada anteriora datei de 01 aprilie 2001 iar dupa aceasta data au fost incluse in salariul inscris in carnetul de munca.
4 Pentru a nu mai depune adeverinta pentru studii universitare trebuie sa depuneti diploma si foaia matricola (originale si copii)
Cititi si informatiile date de noi pe pagina de pe site la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1